_Pátá dětská nemoc v těhotenství

Pátá dětská nemoc v těhotenství
Datum publikace: 19.01.2015

Parvovirus B 19, původce páté dětské nemoci, se v organismu šíří krví a má schopnost přes placentu projít až do organismu plodu. Tím může být nebezpečný.

 

„Pokud žena během života neprodělala pátou dětskou nemoc, a během těhotenství se setká s parvovirem B19, může dojít k ohrožení průběhu gravidity. Virus má schopnost placentou projít až k plodu, kde může napadnout celou řadu orgánů, včetně kostní dřeně. To může následně způsobit rozvoj anémie, která ve vážných případech vede až k úmrtí plodu. Dalšími komplikacemi může být vznik hydropsu, tedy hromadění tekutiny v měkkých tkáních, který vzniká v důsledku selhání a poškození jater plodu. K intrauterinnímu úmrtí dochází u 5-9% nakažených plodů,“ uvádí MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.

Co dělat, když těhotná žena zjistí, že byla ve styku s virem páté dětské nemoci?

Pokud nastávající maminka někdy v minulosti pátou dětskou nemocí prodělala, její těhotenství v ohrožení není, onemocnění zanechává dlouhodobou imunitu a tak jím onemocníme pouze jedenkrát za život.
Jiná situace nastává v okamžiku, pokud žena ví, že nemoc v minulosti neměla a nemá tak potřebné protilátky, které by jí před nákazou ochránily. „V takovém případě je vhodné, aby nastávající maminka kontaktovala svého gynekologa, který navrhne další postup. Anémii, která u plodu může vzniknout, je možno korigovat nitroděložní transfúzí krve, tím se riziko poškození plodu snižuje. Z hlediska rozvoje hydropsu u ploduje rizikovější nákaza v druhém trimestru,“ uzavírá lékařka.
Nastávající maminky by měly vědět i to, že nemoc nezpůsobuje vrozené vývojové vady a v tuto chvíli není možné se proti onemocnění nechat očkovat.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek