_Jak je hodnocena bezpečnost léků pro těhotné
Většina žen se v době jiného stavu začne ptát na to, zda jsou pro ni a pro jejího potomka bezpečné léky, které v době před otěhotněním běžně užívala. Jak probíhá v rámci vývoje nového léku jeho testování s ohledem na bezpečnost plodu?
Testování léků na těhotných ženách se z etických důvodů neprovádí. I tak je ale možné stanovit určité riziko, jaké lék pro ženu v jiném stavu, resp. pro její plod, představuje. Všechny léky jsou před vstupem na farmaceutický trh v etapě schvalování bezpečnosti léku, v tzv. preklinické fázi, testovány na zvířatech na teratotoxicitu, embryotoxicitu. Přestože výsledky studií provedených na zvířatech nelze stoprocentně aplikovat na lidi, určitou výpovědní hodnotu mají.
Léky jsou rozděleny dle bezpečnosti použití v těhotenství podle FDA (Správa potravin a léčiv - anglicky: Food and Drug Administration) do těchto skupin:
- Skupina A: Kontrolované studie u těhotných nepotvrdily riziko poškození plodu
- Skupina B: Studie na zvířatech nepotvrdily riziko, kontrolované studie na těhotných ženách nebyly provedeny
- Skupina C: Prokazatelně teratogenní nebo embryocidní efekt u zvířat, studie na těhotných nebyly provedeny; případně nejsou dostupné údaje u zvířat ani u těhotných žen
- Skupina D: Existují doklady rizika pro lidský plod, ale z důvodu nenahraditelnosti v kritických situacích může být lék těhotné ženě podán
- Skupina X: Riziko podání léku jednoznačně převažuje nad prospěchem
Není nutné vyhýbat se lékům
V období těhotenství a kojení je nutné, aby žena vždy předem konzultovala užívání léků s gynekologem a ošetřujícím lékařem, popř. lékárníkem.
Svévolné vysazování pravidelně užívaných léků, nebo plošné odmítání léků však na místě není. Samotné onemocnění může totiž v mnoha případech způsobit větší škody než vhodně nasazená, či uzpůsobená léčba.
V případě, že žena trpí chronickým onemocněním (diabetes, astma, epilepsie, poruchy štítné žlázy a jiné), je vhodné těhotenství plánovat a je-li to nutné, farmakoterapii upravit po konzultaci s gynekologem nejlépe půl roku před otěhotněním.
Slovníček:
Teratogenní (teratogen) - látka způsobující vznik vrozených vývojových vad
Embryotoxicita - vlastnost chemických látek projevující se nepříznivými účinky na embryo, případně způsobující úmrtí plodu
Embryocidní - způsobující úmrtí embrya
Text vznikl ve spolupráci s PharmDr. Lenkou Součkovou Ph.D., vedoucí Oddělení klinických studií a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Čtěte také:
- Klíšťová encefalitida může být příčinou poruch učení u dětí
- Magnetická rezonance v těhotenství
- Bolí vás hlava a jste těhotná? Poradíme, vám pár triků, jak se bolesti zbavit
- Mohou časné těhotenské nevolnosti způsobit zpoždění vývoje dítěte? Podle amerických vědců ano!
- V těhotenství je možné léky užívat, ale s rozumem
- Těhotenství a epilepsie. S pomocí neurologů ke zdravému miminku
- Pozor, pylová sezóna přichází