_Narodilo se s vlásky
„To je ale vlasaté miminko!“ rozplývá se řada rodičů, prarodičů a dalších příbuzných a návštěv, když vidí vlasatého novorozence. Jenže pár týdnů až měsíců po narození začnou první vlásky vypadávat a během chvíle je nahradí vlasy nové. Až ty můžeme nazvat vlasy pravými.
První chloupky a vlásky začnou tělíčko a „vlasatou část“ hlavy dítěte pokrývat už v době nitroděložního vývoje. V tu dobu ale zdaleka nejde o vlasy pravé. „Kolem čtvrtého měsíce gravidity se začíná na pokožce plodu vytvářet lanugo. To jsou jemné málo pigmentované chloupky, které pokrývají záda, ramínka a hlavu v místech, kde později rostou pravé vlasy. V pátém měsíci nitroděložního vývoje je plod lanugem pokryt nejvíce, lanugo je nejhustější, posléze začíná vypadávat a z pokožky mizet. Na konci osmého měsíce gravidity jsou na plodu jen zbytky tohoto chmýří. Nápadnější je u předčasně narozených novorozenců. To proto, že se děti narodí dříve, než lanugo stačí vypadat. Děti narozené v řádném termínu lanugo nemívají, nebo mají jen jeho zbytky třeba na ramínkách, “ vysvětluje docentka MUDr. Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Konečné vlasy nám narostou až v pubertě
Dalším druhem vlásků jsou velusové vlasy. S těmi přicházejí na svět donošení novorozenci. „Velusové vlasy ještě nemají kvalitu pravých vlasů. Jsou jemné, ale na rozdíl od lanuga již obsahují pigment. Což je důvod, proč se některé děti narodí s tmavými vlasy,“ dodává lékařka.
Velusové vlasy při narození bývají centimetr až dva dlouhé a postupně dorůstají délky pěti až deseti centimetrů.
Během prvních měsíců života dítěte tyto vlásky začnou vypadávat a začnou je nahrazovat vlasy intermediální. V době výměny vlasů mohou hlavičku dítěte pokrývat lysinky, ty se tvoří zejména na týlu a zátylku. „Intermediální vlasy jsou jakýmsi přechodným stavem mezi velusovým vlasem, které mají děti, a vlasy pravými, které máme v dospělosti. Tyto vlasy jsou pigmentované a plynule se v průběhu prvních let života vymění za vlasy pravé. V době puberty má člověk kštici tvořenou z terminálních vlasů. To jsou vlasy konečné, konečně pigmentované, s konečnou kvalitou,“ doplňuje MUDr. Monika Arenbergerová.
Kvalita a hustota je daná geneticky
Možná někomu přijde nespravedlivé, že jeden má vlasů, že by pokryly čtyři hlavy a ještě by zbylo, a druhý má hlavu holou jako koleno. V tomto případě je třeba si uvědomit, že kvalita a množství vlasů jsou dány geneticky. „Jsou rodiny, kde je možné vystopovat kvalitní husté vlasy, a jsou rodiny, jejichž příslušníci mají sklony k plešatění. Člověk s tím moc nenadělá. Jedinou možností je se o vlasy pečlivě starat, jíst kvalitní pestrou stravu, používat kvalitní vlasovou kosmetiku a podobně. Ale ani to nepomůže zvýšit počet vlasů. Spíš jde o prevenci, která zabrání zbytečnému zhoršení kvality a předčasnému vypadávání vlasů,“ uzavírá lékařka.
Autor: Barbora Neubergerová