_Aby jste měla krásné nohy i po porodu
Těhotenství nemusí být dobou plnou krásných pocitů a těšení se na miminko, jež je na cestě. Jde i o dobu, která pro ženu znamená určitá zdravotní rizika. Jedním z nich je i tvorba křečových žil.
Křečové žíly – tedy varixy, jsou problémem, jež postihuje více ženy než muže. Pro část žen je startovacím obdobím vzniku »křečáků« právě těhotenství.
Křečové žíly si asi umí představit každý. Jde o dlouhé, vystouplé provazce rozšířených povrchových žil, jež často bolí a dolní končetiny dokáží »ozdobit« na jakémkoliv místě.
Ale jak k nim přijdeme?
Princip zásobování těla krví je jednoduchý. Krev okysličenou do orgánů rozvádí tepny a krev odkysličenou z orgánů zpět do srdce a plic na okysličení, vedou žíly. Krev v těle proudí díky tlaku, jež vzniká po stahu srdce, které funguje v oběhové soustavě jako pumpa. Problém s křečovými žílami je tedy na straně řečiště odvádějícího krev zbavenou kyslíku směrem vzhůru k srdci na okysličení. Nahoru je životadárná tekutina hnána tlakem a jejímu zpětnému vrácení se zabraňují žilní chlopně. Jenže, někdy se stane chyba a chlopně nefungují, tak jak by měly a část krve začnou »propouštět« dolů. Tím vzniká vysoký tlak na žilní stěnu, ta se tenčí a není schopna udržet nápor, jež je na ní kladen, začne se vyklenovat, povolovat a rozšiřovat a vznikají křečové žíly.
Hlavní důvody, proč je jiný stav pro vznik varixů rizikovým obdobím, jsou dva.S tím, jak se miminko v bříšku vyvíjí a roste, zvyšuje se spolu s jeho váhou i tlak na pánevní žíly, jež slouží k odvodu krve z nohou. Tím dochází k mechanické zábraně volného průtoku krve. Žíly jsou utlačené a nemohou umožnit odtok celého množství krve, jak by bylo třeba. Tak vzniká velký tlak na žíly nohou. Pokud byly žíly lehce »načaté« již v době před otěhotněním, tento tlak je »dorazí« a křečové žíly se vytvoří. Druhou příčinou jsou hormonální změny, které těhotenství doprovází. Jejich cílem je kromě jiného i změkčení tkání, jež má usnadnit průchod dítěte porodními cestami. Jenže, ani příroda není stoprocentně dokonalá. Když se kvůli změnám začnou změkčovat stěny žil, je to špatné.Ztráta pevnosti stěn, totiž znamená zelenou pro vznik křečových žil. Vše je ještě umocňují dědičné sklony, nadváha, dlouhé stání a napomoci vzniku může i zácpa.
Jenže jak se vzniku "křečáků" bránit?
Možností je několik. Pokud víte, že křečové žíly měla vaše maminka, babička a má je i sestra, je velmi pravděpodobné, že k nim budete mít sklony i vy. Na prvním místě by tak měla být prevence. Jak jen to půjde snažte s nohám odlehčit. Omezte dlouhé stání a odpočívejte se zvednutýma nohama. Pokud sedíte, dejte si je na židli, když máte možnost, lehněte si a opřete si je o zeď. Tím pomůžete krvi v jejím toku směrem k srdci a na chvíli poleví tlak vyvíjený na stěny žil. Začínají –li se vám již žíly tvořit, zapomeňte na silonové ponožky a podkolenky s pevným lemem. Ten totiž nožku stáhne a opět se tak vytvoří bariéra pro odtok krve. Lepší jsou bavlněné ponožky bez gumiček, takové jež nohu jen volně obepínají. Kromě toho začněte nosit pevné elastické punčochy. Jejich funkce je v tom, že povolené žíly pomohou zpevnit. K dostání jsou jak v běžných prodejnách s punčochovým zbožím, tak i ve specializovaných obchodech se zdravotními pomůckami. Další možností je ošetření nohou mastmi a gely k tomu přímo určenými. Jejich úkolem je zase zpevnění povolených žilních stěn. K zakoupení jsou v lékárnách. Při jejich výběru ale vždy s lékárníkem vyberte takové, které v těhotenství můžete. Pomoci žilám může i sprchování nohou střídavě teplou a studenou vodou. Tím dochází k jejich stahování a rozšiřování. Takové střiky pak na žilní stěny fungují podobně jako gymnastika a napomáhají k udržení správné pružnosti žil. Sprchování by mělo trvat zhruba 10 minut. Pokud vám jako těhulce nevadí pohyb, můžete začít s cviky, jež žilám nohou uleví. Lehněte si na záda a šlapejte nohama jako když jedete na kole. Ve stejné poloze nohám odlehčí i kroužení v kotnících.
Když již křečové žíly máte a miminko teprve plánujete, nenechávejte nic náhodě a začněte s nimi »něco« dělat. Vyhledejte lékaře a poraďte se o jejich odstranění. Těhotenství by totiž již vzniklým varixům jen ublížilo.
Možností jak se žil »zbavit «je více. Jejich odstranění by mělo předcházet pečlivé vyšetření.
Léčba může být konzervativní, tady pomocí léků i chirurgická, kdy se celá postižená žíla vyjme, nebo se znemožní její průchodnost krví, uzavře se a ponechá se v těle. Krev si pak v končetině najde jinou cestu pro stůj tok.