_Zánět močových cest způsobuje sex a špatná hygiena. Řešením jsou přísná pravidla
S infekcí močových cest se alespoň jednou za život setká přes polovinu žen. U 15 procent z nich se záněty opakovaně vrací. První močové infekce mohou vznikat již v dětství. Největší procento dívek se však s nemocí setká se zahájením pohlavního života. Další životní období, kdy jsou ženy k rozvoji infekcí více náchylné, představuje menopauza. Prevence spočívá především v dodržování tzv. režimových opatření.
S prvními infekcemi močových cest se část populace setká už dětském věku. V té době na záněty močových cest trpí častěji chlapci než dívky. Již v období prvních sexuálních zkušeností se ale poměr dívek a chlapců, kteří se se zánětem močových cest potýkají, obrací. Onemocní osm dívek v poměru k jednomu chlapci.
Sex a riziko zánětu močových cest
Nejvíce dívek a mladých žen se poprvé se záněty močových cest setká v období začátku sexuálního života. Ženy mají kratší močovou trubici a její vyústění se nachází relativně blízko konečníku, který je zdrojem bakterií způsobujících zánět. Většina infekcí močových cest je vyvolána bakterií Escherichia coli. Při pohlavním styku může dojít k zanesení infekce do močových cest.
„Prevence vzniku zánětu močových cest při sexuálním styku spočívá v dodržování několika opatření. Důležité je dbát na důslednou intimní hygienu i na intimní hygienu partnera před pohlavním stykem i po něm. Žena by se měla před sexem a hned po sexu, ještě před tím než navštíví sprchu, vymočit,“ uvádí MUDr. Miroslava Romžová z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové a dodává: „při rizikových technikách pohlavního styku, zvláště při análním sexu, by mělo být samozřejmostí použití kondomu, který je ihned po použití vyhozen.“
Pitný režim a močové cesty
Obecně by ženy měly přijímat dostatek tekutin, aby docházelo k pravidelnému vyprazdňování močového měchýře. Pokud to okolnosti nevyžadují, močení nepředržovat. Náchylnější ženy by se měly vyhnout bazénům, zejména vířivkám, po koupání měnit mokré plavky za suché. Důležitým faktorem je také dodržování osobní hygieny, vhodnější je sprcha než koupele, vhodné je se vyhnout častému užívání dezinfekčních mýdel, dámských hygienických ubrousků nebo koupelové pěny. Ženy by měly důsledně dbát na utírání po použití toalety směrem zepředu dozadu. Tím zabrání zavedení bakterie z okolí konečníku do močové trubice. Samozřejmostí je teplé oblečení především v oblasti bederní krajiny.
„Druhé rizikové období pro vznik infekce močových cest bývá menopauza. Kvůli úbytku hormonu estrogenu v organismu dochází ke ztenčování sliznic měchýře a močové trubice. Tím se tyto sliznice stávají náchylnější k infekcím,“ vysvětluje MUDr. Romžová.
Proč dochází k opakovaným zánětům močových cest?
Přibližně 15 procent žen se potýká se záněty močových cest opakovaně. V některých případech to může být způsobeno poruchou imunity vůči nejběžnějším urologickým patogenům. Důvodem mohou ale být i anatomické anomálie, například zúžená močová trubice, nebo zbytková moč po vymočení.
U zánětů močových cest je nezbytné zahájit odpovídající léčbu. Chronické dráždění měchýře může vést ke vzniku dráždivého močového měchýře, který je charakterizován častým nucením na močení a úniky moče. Zánětlivá reakce v okolí močového měchýře může vést k nepříznivému ovlivnění gynekologických orgánů. V případě zanedbání léčby mohou vést až ke změnám, které mohou mít vyústit do potíží s otěhotněním.
Autor: Barbora Neubergerová
Čtěte také:
- Těhotné se se změnami teplot špatně vyrovnávají
- Bušení srdce způsobuje i štítná žláza
- Pohyb těhotenství jenom prospěje
- Krásná můžete být i během těhotenství
- Příčina opakovaných potratů odhalena?
- Žaludeční nevolnost a těhotenství
- Masturbace není žádné tabu, ale čeští muži neřeší, v čem je zdraví prospěšná
- Klamavá reklama situaci v ložnici nezlepší. Co s tím?
- Za selhání mužů v ložnici může i stav jejich dásní
- Muže v posteli city nebaví, vyhovuje jim něco úplně jiného