Těhotné ženy by si proto měly čistit zuby dvakrát denně – ráno a večer, kdy se doporučuje použít také mezizubní kartáček. Zubní pasta nebo ústní voda by měla obsahovat antibakteriální složky a nemělo by se zapomínat ani na návštěvu ordinace zubního lékaře a dentální hygieny.
Důležitá novinka
Prvního července letošního roku začala platit důležitá novinka - podle nařízení Evropské unie nesmí být u těhotných a kojících žen používána amalgámová zubní výplň. „Výjimkou jsou pouze případy, kdy to zubní lékař považuje za naprosto nezbytné z důvodu specifických zdravotních potřeb dotyčné pacientky,“ uvedla pro abctehotenstvi.cz tisková mluvčí Komerční pojišťovny Lucie Krausová.
Už od začátku letošního roku se místo amalgámových plomb hradí těhotným a kojícím ženám bílé plomby ze skloionomerního cementu. „Za toto ošetření jednoho stálého zubu hradí VZP zubním lékařům podle úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví 495 korun. Jen pro srovnání, za amalgámovou plombu to v loňském roce bylo 270 korun,“ doplnila Krausová.
Záleží na preferencích
Lékař, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou konkrétní pacientky, jí musí vždy nabídnout ošetření, které je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Až poté jí může doporučit další alternativy, které už ale ze zdravotního pojištění hrazeny být nemusí. „Pak už záleží na preferencích konkrétní pacientky, pro co se rozhodne, třeba i s ohledem na cenu,“ upozornila Krausová.
Zdroj: Shutterstock.com
Tři prohlídky
Těhotná žena má v průběhu kalendářního roku nárok na tři preventivní prohlídky - dvě v průběhu těhotenství, mezi nimiž má být rozestup minimálně tří měsíců, a dále na jednu standardní prohlídku v rámci péče o dospělé pacienty. Pokud však gravidní žena má jiné akutní potíže, bolí ji zuby nebo jí například vypadla plomba, tak samozřejmě bude také ošetřena. „Zdravotní pojišťovna tuto lékařskou péči zaplatí,“ zdůraznila Krausová.
Autor: Petr Sobol