_Těhotenství křečovým žilám nahrává

Datum publikace: 15.10.2014

Křečové žíly (varixy) jsou poměrně častou komplikací těhotenství. Způsobují bolest, otoky, křeče i vážné zdravotní potíže.

 

Křečové žíly vznikají v důsledku snížené kvality tkáně žilní stěny a zhoršeného odtoku krve ze žíly směrem zpět k srdci. U žen s genetickými předpoklady a u těch, které se žílami měly potíže už před otěhotněním, je gravidita dobou, která křečovým žilám velmi nahrává.
A to z několika důvodů.
„V době těhotenství dochází vlivem hormonálních změn k rozvolňování měkkých tkání. Jde o proces, jehož smyslem je zlepšení průchodu dítěte porodními cestami. Rozvolnění ale bohužel zasáhne i tkáň žil. Pokud cévy ztratí svou pevnost, krev se v nich snáze městná a tím je položen základ pro vznik nebo zhoršení stavu již vzniklých křečových žil.
Další okolnost, která se podílí na zhoršení odtoku krve, je tlak dělohy na pánevní cévy. Jak roste plod a zvyšuje se množství plodové vody a děloha nabírá na hmotnosti, dochází ke stlačení cév a tím je zhoršen průtok krve v nich.
No a v neposlední řadě má svůj podíl i zvýšené množství objemu krve v krevním řečišti těhotné ženy, který zvyšuje tlak na žilní stěny.
Pokud se sečtou tyto faktory a k tomu se přičtou genetické a osobní dispozice, je jasné, že gravidita je z pohledu vzniku křečových žil velmi rizikovým obdobím, a pokud žena na křečové žíly trpí, je třeba, aby jí po dobu těhotenství sledoval lékař, “ vysvětluje ředitel Kliniky a institutu estetické medicíny docent MUDr. Roman Šmucler, CSc.
Faktorem, který do značné míry ovlivňuje vznik křečových žil, je i věk. „Z toho důvodu je nevhodné odkládání mateřství do věku po čtyřicítce,“ doplňuje lékař.

Křečové žíly způsobují

  • otoky nohou
  • pocit těžkých nohou
  • bolest nohou
  • křeče v lýtkách
  • vážnou komplikací je zánět křečových žil a embolie

 

Léčba křečových žil v těhotenství

Pokud křečové žíly způsobují otoky případně bolest nohou, je možné po konzultaci s lékařem nasadit odpovídající léčbu vedenou s ohledem na probíhající těhotenství. Možná je aplikace gelů určených na křečové žíly, používání kompresních zdravotních punčoch nebo nasazení léků na ředění krve, které umožní zlepšení průtoku krve žílami.
„Od křečí odpomůže zvýšená konzumace hořčíku (magnezia). Ten je v celé řadě potravin, v čokoládě, kakau, banánech, oříšcích, minerálních vodách a podobně," dodává lékař.
Samozřejmě je možné přísun zvýšit i potravinovými doplňky, které hořčík obsahují.
Bolest a další potíže zmírní i správně vybraná obuv. Nevyhovující jsou boty na podpatku i úplně ploché boty typu balerín. 

Co zlepší bolest nohou

  • sed s nohama na stole – zvednutí končetin napomůže zpětnému průtoku krve
  • leh s nohama ve zvýšené poloze – přinese stejný efekt jako sed s nohama na stole
  • střídání chůze a sedu
  • sprchování střídavě vlažnou a teplou vodou – zvýší krevní oběh
  • jemná masáž

Dojde-li k rozvoji vážných komplikací, je nutné okamžitě sáhnout po radikálnějších metodách léčby.
„Zánět křečových žil a embolie jsou stavy, které mohou vést k vážným zdravotním problémům, včetně přímého ohrožení na životě. I z toho důvodu je nutné nepodceňovat lékařské kontroly a sledovat aktuální stav křečových žil. Pokud tyto komplikace nastanou, je nutné rychle nasadit účinnou léčbu, ve vážných případech je třeba i těhotenství předčasně ukončit císařským řezem,“ vysvětluje Roman Šmucler.

Co by mělo varovat

  • náhle vzniklá a přetrvávající silná bolest
  • změna barvy kůže končetiny – zčervenaní a otok, ale i naopak zbělení a pocit chladu
  • snížená citlivost

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek