_Těhotenství a tasemnice
V Moravskoslezském kraji došlo k náhlému nárůstu výskytu parazitárního onemocnění tasemnicí. Toto onemocnění se nevyhýbá ani těhotným. Jaké pro ně onemocnění tasemnicí znamená riziko?Redakce ABCtěhotenství.cz položila tři základní otázky týkající se onemocnění tasemnicí v době těhotenství profesoru MUDr. Pavlu Caldovi.
Pokud těhotná maminka onemocní tasemnicí, je nějak ohrožen její vyvíjející se plod?
Samotné onemocnění by plod ohrozit nemělo a vývoj plodu by měl pokračovat bez problémů. Problém onemocnění tasemnicí však souvisí s dalšími komplikacemi. K nákaze tasemnicí dochází po konzumaci syrového masa, které může být zdrojem dalších nákaz, které by na těhotenství mohly mít negativní dopad. Příkladem je onemocnění salmonelóza či kamyplobakterióza vyvolávající urputné střevní infekce doprovázené silnými průjmy.
Pokud dojde k potvrzení onemocnění tasemnicí, je u těhotné ženy možné bez obav zahájit léčbu?
Ano, léčba v době gravidity možná je. Toto parazitární onemocnění je nutné léčit ihned po jeho diagnostice. Během léčby je nutné dodržet doporučené postupy a dávkování. Žena by vždy lékaře měla upozornit na to, že je gravidní – to platí zejména u žen v první trimestru těhotenství, kdy jejich stav nemusí být ještě zřetelný.
Pokud by nastávající maminka měla podezření, že trpí tímto onemocněním, kam se může obrátit o pomoc?
Projevy nákazou tasemnicí jsou zcela jasné a poměrně patrné – ve stolici se objevují světlé, hýbající se články parazita. Pokud toto žena zpozoruje, je nutné, aby se ihned obrátila na svého praktického lékaře nebo gynekologa. Léčbu není vhodné odkládat.
Parazitární onemocnění tasemnicí
Onemocnění tasemnicí u lidí způsobuje parazit tasemnice bezbranná (Taenia saginata). Mezihostitelem tohoto parazita je nejčastěji hovězí dobytek, ovce či koza.
Hostitelem tasemnice bezbranné je člověk, kde přežívá v jeho tenkém střevě. Z dospělé tasemnice se postupně uvolňují zralé články s oplodněnými vajíčky, které odcházejí z organismu spolu se stolicí.
Pokud oplozená vajíčka pozře zvíře, dojde k proniknutí vajíček do jeho krevního oběhu a následně do vnitřních orgánů a do svalů. V těchto tkáních se za 75 dní vyvine z vajíčka tzv. boubel. Pokud člověk sní nedostatečně upravené maso obsahující boubele, boubel putuje do jeho tenkého střeva, kde se pomocí hlavičky přichytí a vyroste v dospělého jedince.
Prevencí nákazy je konzumace dostatečně tepelně upraveného masa, boubele ničí i teplotypod -30°C.