_Srdce mimo hrudník a následná transplantace zachránila život devatenáctiměsíčnímu miminku

Srdce mimo hrudník a následná transplantace zachránila život devatenáctiměsíčnímu miminku
Datum publikace: 20.09.2017

Dítě žilo několik měsíců s mechanickým srdcem umístěným mimo tělo. Tak přečkalo dobu, která byla nutná k nalezení dárce orgánu. Tak se dá jednoduše popsat složitý proces léčby devatenáctiměsíčního batolete s těžkým selháváním srdeční funkce.

"Přístroj vypadá jako pumpa, která je umístěna mimo hrudník dítěte. Přístroj funguje tak, že krev je z těla do pumpy a zpět vedena hadicemi napojenými na srdeční komory a velké tepny.Přístroj tak dokáže částečně nebo úplně nahradit funkci jedné nebo obou srdečních komor," popisuje MUDr. Roman Gebauer, primář kardiochirurgického oddělení Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole.

1a.jpg
Zdroj: FNM

Operace trvala pět hodin

Operace, během níž bylo dítě napojeno na umělé srdce, trvala téměř pět hodin.
"Dětský pacient byl na přístroji napojen po dobu čtyř měsíců. Po celou dobu byl hospitalizován na oddělení. Součástí péče bylo podávání léků proti srážení krve, aby nedošlo k ucpání pumpy krevní sraženinou. Podávané léky ovšem zvyšovaly riziko pooperačního krvácení, proto jsme pacienta po celou dobu monitorovali. Kromě embolie hrozilo i riziko infekce," popisuje lékař.
Po čtyřech měsících se malý pacient dočkal nového srdce. "Transplantace i následná rekonvalescence proběhla bez komplikací, a dítě bylo propuštěno do domácí péče," komentuje lékař.
Za poslední tři roky bylo na Dětském kardiocentru transplantováno srdce u deseti pacientů. U třech dětí transplantaci přecházelo napojení na mechanickou srdeční podporu.
Nejčastějším důvodem srdečního selhávání je vrozená vada, nebo stav po zábětu srdečního svalu.

20.9.2017
Foto: Fakultní nemocnice v Motole

 


obrázek1.pngDocent Jozef Záhumenský je přednostou II. Gynekologicko-porodnické kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava a Lékařské fakulty Univerzity Komenského. Působí také jako soudní znalecv oboru gynekologie a porodnictví na Slovensku i v České republice. Kromě každodenní práce na porodním sále vede poradnu pro vysoce rizikové těhotenství. Předmětem jeho odborného zájmu je nejen vedení porodů a prenatální péče, ale rovněž problematika těhotných žen s infekčními nemocemi. Zabývá se problematikou gynekologických infekcí a péčí o ženy, které v poporodním období provází problémy. Je autorem dvou monografií, jedné učebnice a mnoha domácích i zahraničních odbnorných článků. Více na www.zahumensky.eu


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek