_Spontánní porod po porodu „císařem“ má svá rizika, ale je možný
V Česku se ročně narodí přes 100 000 dětí, z toho asi čtvrtina přichází na svět císařským řezem, a přes 70 % dětí se rodí spontánně, vaginální cestou. Od 90. let u nás počet císařských řezů stoupá. „Při srovnání se západní Evropou se pohybujeme těsně nad průměrem, kde je pomocí císařského řezu provedeno 24,5 % porodů. Četnost císařských řezů v Evropě se ale v jednotlivých zemích výrazně liší. Nejnižší počty jsou evidovány ve Švédsku (17 %), naproti tomu nejvyšší má Kypr s 52 %. Vyšší četnost císařských řezů najdeme spíše na jihu Evropy – Itálie má například 38 %, méně je jich evidováno v severní Evropě (23 %). Celosvětově se císařským řezem narodí přibližně 19 % dětí,“ uvádí MUDr. Stanislav Martan, primář gynekologicko-porodnického oddělení v Nemocnici Neratovice.
Důvodů, proč dochází k nárůstu počtu císařských řezů, je více. Nárůst souvisí s posunutím mateřství do vyššího věku i s možností léčby IVF. „Došlo i ke změnám medicínských postupů, nejenom díky novým možnostem v diagnostice a léčbě, např. s nástupem ultrazvukového vyšetření plodu, ale do přístupu porodníků se začaly promítat i společenské a kulturní změny. Dnes se například více přihlíží k psychice rodiček a císařský řez představuje metodu volby i u maminek s úzkostí po traumatickém zážitku z předchozího porodu,“ doplňuje MUDr. Stanislav Martan.
„Císař“ má i svá negativa
Císařský řez je mnohdy život zachraňující chirurgický zákrok, ale stejně jako jakýkoli jiný invazivní výkon může mít operační i pooperační komplikace a důsledky pro další těhotenství. Nevýhodou je i delší rekonvalescence a pomalejší nástup laktace. „Stejně jako každá břišní operace se může i císařský řez zkomplikovat, například poraněním močového měchýře, zánětem v operační ráně nebo větší krevní ztrátou. Na základě výsledků z posledních studií se rovněž ukázalo, že miminka narozená plánovaným císařským řezem jsou statisticky o něco častěji nemocná, například mají o něco málo častěji cukrovku a bronchiální astma. Děti narozené akutním císařským řezem, nebo pokud se provádí císařský řez po nástupu děložních kontrakcí, toto riziko nemají. Samozřejmě to ale neznamená, že každé dítě narozené plánovaným císařským řezem bude mít zdravotní problém,“ popisuje MUDr. Stanislav Martan.
Spontánní porod po císaři
Podle oficiálních údajů je v České republice každoročně provedeno okolo 2 500 přirozených porodů po předchozím císařském řezu (v anglické literatuře je označován zkratkou VBAC – vaginal birth after caesarian). Tyto statistiky ukazují, že dochází k jejich mírnému nárůstu. Část laické veřejnosti je přesvědčena o tom, že když jednou porodí císařským řezem, tak již přirozeným způsobem nelze rodit. I mezi odbornou veřejností je řada porodníků, kteří jsou přesvědčeni o tom, že spontánní porod po předchozím císařském řezu představuje zbytečné riziko a také k němu není důvod, protože žena už přece jizvu na břiše má. „V dnešní době se ve své praxi stále více setkávám s maminkami, pro které je přirozený porod důležitý. Část z nich svůj prožitek z operativního porodu bere jako osobní selhání. Zklamání a deprese vedou k nedostatku důvěry ve své mateřské schopnosti a na začátku rodičovství se pak mohou promítnout i do vztahu s dítětem nebo s partnerem. Pro ženu tak může ta jizva na břiše znamenat hluboký zásah do její duše,“ uvádí MUDr. Stanislav Martan.
Důvody, proč rodit císařským řezem
Důvodů, proč lékař přistoupí porodu císařským řezem je několik. Ovlivňujícím faktorem je průběh těhotenství, kondice ženy, uložení plodu v děloze, počet předchozích porodů císařským řezem, tvar jizvy po předchozím císařském řezu a podobně. „K provedení opakovaného císařského řezu vždy přistupujeme, jestliže důvod k ukončení císařem přetrvává. Může se jednat například o oční nebo ortopedické indikace, zúženou pánev rodičky, dále je-li miminko v poloze koncem pánevním, u dvojčetného těhotenství, po dvou a více císařských řezech, a jestliže je riziko nepoměru mezi velikostí miminka a pánve matky. Kolem 37. týdne těhotenství zhodnotíme jizvu na děloze ultrazvukem. Zjišťujeme, zda je neporušená a dostatečně silná s přihlédnutím ke všem dalším faktorům, které mohou při porodu hrát roli, jako jsou například velikost miminka, zevní pánevní rozměry, zdravotní stav matky a jiné. V případě, že jsou kromě zmiňovaných splněny i ostatní podmínky ke spontánnímu porodu, tak už jen záleží na postoji maminky,“ vysvětluje MUDr. Stanislav Martan.
Rizika porodu císařským řezem
- Riziko zánětu jizvy
- Vyšší krevní ztráta
- Riziko poranění v dutině břišní
Rizika spontánního porodu po císařském řezu
U vaginálního porodu po předchozím císařském řezu je krevní ztráta asi 1,5krát větší než u běžného porodu, ale stále průměrně nižší než u opakovaného císařského řezu. Nejobávanější komplikací u spontánního porodu po předchozím císařském řezu je prasknutí jizvy na děloze. „Může k němu dojít po nástupu děložních kontrakcí, kdy špatně zhojená jizva nevydrží nitroděložní tlak. Riziko je však poměrně malé, jen asi okolo 1 %, kdy jen pouze v 6 % případů končí tato událost tragicky. Toto možné riziko lze odhadnout pomocí ultrazvukového měření jizvy, které lékaři provádějí,“ říká MUDr. Stanislav Martan. Mezi další případné komplikace spontánního porodu po císařském řezu patří zvýšené riziko nepostupujícího porodu či vyšší riziko krevní ztráty.
„Rodičkám, které chtějí své další dítě přivést na svět přirozenou cestou po předchozím císařském řezu, doporučujeme počkat s otěhotněním nejméně rok. Toto doporučení se ale v každé zemi trochu liší, například ve Velké Británii se jedná o 6 měsíců. U nás s maminkami probíráme možná úskalí po prodělaném císařském řezu. Vysvětlujeme jim rovněž určitá omezení, která z tohoto zákroku plynou pro další těhotenství. Vždy se snažíme předat maminkám veškeré potřebné informace k tomu, aby si mohly vybrat takový způsob vedení porodu, který bude pro ně nejoptimálnější, samozřejmě s ohledem na stanovenou anamnézu,“ uzavírá MUDr. Stanislav Martan.
Čtěte také:
- Propagovala domácí porody, ty jí přinesly smrt
- Aby jizva po miminku nerušila krásu bříška
- Nástřih hráze může zabránit vážným komplikacím
- Epidurální anestezie-téměř bezbolestný porod
- Připravte si tašku do porodnice včas
- Chcete vyvolat porod babskou radou? Raději na to zapomeňte
- Porodnice o Vánocích fungují na 100%. A „odnesete“ si nejkrásnější dárek
- Rodí se při úplňku víc dětí?
- Kolik stojí porod?
- Počet předčasných porodů a nedonošených dětí u nás roste