_Snažíte se otěhotnět po potratu? Tohle musíte vědět

Datum publikace: 22.10.2018

Otěhotnění po potratu se může zdát jako velký oříšek. Ovšem podle odborníků není potřeba propadat panice. Pokud se žena bude držet doporučení lékařů, může se beze všeho pokoušet o další otěhotnění. Problémy nastávají až při vícečetných potratech. To už se žena ale dostává do speciální péče lékařů.

Potratem končí asi 10 až 20 procent těhotenství. Podle statistiků je však možné, že číslo může být i vyšší, neboť často skončí těhotenství potratem ještě dříve, než žena zjistí, že je těhotná.  Dva potraty po sobě zažije minimálně 5 procent žen.

Statistiky dále uvádějí, že po první ztrátě je šance na otěhotnění asi 80 procentní, po dvou 70 procentní a po třech asi 60 procentní. Podle odborníků není třeba klesat na mysli. Po potratu se žena může znovu v klidu pokoušet o otěhotnění. Je však lepší chvíli počkat.

K tématu jsme vyzpovídali gynekologa a porodníka, profesora Pavla Caldu z gynekologicko-porodnické kliniky u Apolináře. Položili jsme mu otázky, na které se ptáte nejčastěji. 

Nese s sebou otěhotnění po potratu nějaká rizika?

Pokud se jednalo o první neúspěch a navíc v prvních třech měsících, tak si není třeba dělat starosti. 

Kdy může žena začít s plánováním otěhotnění po potratu, kdy je to optimální?

Jak dlouhá by měla být pauza, není úplně jasné. Nicméně obvykle se po neúspěchu doporučuje třikrát odmenstruovat, což by mělo stačit k zotavení organizmu. 

Má takové otěhotnění a následné těhotenství nějaká speciální pravidla?

Pokud se jednalo o první neúspěšné těhotenství a skončilo v prvním trimestru, tak není třeba žádných speciálních opatření. Obecně se doporučuje před graviditou  začít užívat, asi 2 měsíce před početím, kyselinu listovou.

Je u takových těhotenství vyšší pravděpodobnost, že bude rizikové?

Ne není. Většinou proběhne už normálně. Tam kde tomu tak není, a žena potrácí opakovaně, vyžaduje speciální péči. Obvykle po druhém potratu se doporučuje genetické vyšetření obou partnerů. Také se provádí vyšetření ženy, které by mohlo objasnit příčinu neúspěchu. 

Jistě je také dobré vědět, že jestli vás opakované samovolné potraty trápí, můžete propadat duševnímu neklidu a chmurám. o svém trápení si povídejte nejen s gynekologem, ale také s psychologem, který vám pomůže najít životní rovnováhu. jakmile se totiž zklidní vaše psychika, šance na další těhotenství, tentokrát pohodové, se významně zvyšuje. Hodně štěstí.

Autor: Zuzana Zelenková



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek