_Průjem může znamenat blížící se porod
Během těhotenství si nastávající maminky kladou nejrůznější otázky. Mezi to, co je zajímá, jsou i potíže související s průjmem. Patří k těhotenství, nebo nepatří?
Průjem se v těhotenství samozřejmě vyskytnout může, ale vždy je třeba hledat, co je jeho příčinou. Sám o sobě není projevem toho, že by se organismus nějak vypořádával s vývojem miminka a s těhotenstvím.
Příčiny průjmu v těhotenství
- dietní chyba
- infekce
- viry
- bakterie - např. salmonelóza
- vysoké dávky magnézia
Nejčastější příčinou průjmu je dietní chyba. Špatné, zkažené jídlo, případně nevhodná skladba potravin. Druhou příčinou jsou infekce. Průjem mohou způsobit viry, které chytíme někde na ulici, nebo hromadném dopravním prostředku a ty nám způsobí nějakou střevní virózu. Příčinou ale mohou být i bakterie. Mezi neobávanější patří bakterie kmene salmonely. Jejím velkým zdrojem je kuřecí maso a výrobky z něj, ale i vajíčka, vaječné majonézy a potraviny z nich připravené. Pokud průjem přervává dva, tři dny, měla by těhotná kontaktovat lékaře. Když jde jen o lehké potíže, často je vyřeší lehká přechodná zdravotní dieta s čajem bez cukru, jídlem připraveným jen na vodě bez tuku a s dostatkem tekutin. To, co může v těhotenství způsobit silný průjem je magnézium. To lékaři předepisují maminkám, u kterých hrozí předčasný porod. Magnézium v těle působí proti stahům dělohy a svalovým křečím. Když je ho ale hodně, začne prohánět. V doporučené denní dávce většinou magnezium průjem nezpůsobí. Nastávající maminky, hlavně ty jež jsou v druhé půlce těhotenství, by ale průjem neměly podceňovat. Střevní stahy totiž mohou být tím, co dokáže rozdráždit dělohu a vyvolat tak kontrakce.
Části maminek se i stává, že se přicházející porod ohlásí právě průjmem. Tento jev se někdy vysvětluje jako přirozené pročištění střev. Každopádně, pokud jste již v době kolem předpokládaného termínu porodu, je lepší počítat s tím, že průjem je prvním signálem toho, že se čas příchodu miminka.
Průjem se v těhotenství samozřejmě vyskytnout může, ale vždy je třeba hledat, co je jeho příčinou. Sám o sobě není projevem toho, že by se organismus nějak vypořádával s vývojem miminka a s těhotenstvím.