_Přírodní repelenty nás před dotěrným hmyzem hravě ochrání

Datum publikace: 12.06.2018

V zimě tolik opěvované léto je konečně tady. Těšíme se na dovolenou, sluneční paprsky, k vodě či do přírody. Stejně jako my, se těší na teplé dny i hmyz. Z neustálého odhánění nepříjemných komárů nás bolí ruce a výlety do přírody končí nejčastěji s pinzetou v ruce, to když se snažíme odstranit si klíště. Repelenty z obchodů proti dotěrnému hmyzu sice ochrání, otázkou je však, jak látky v nich obsažené, působí na naši pokožku.

Na zahrádce nám rostou přírodní repelenty a ani o tom nevíme. Hmyz láká vůně lidské kůže a aroma potu. Úkolem repelentů je proto přerazit "vůni člověčiny" výraznějším aroma. K tomu účerlu jsou bylinky díky své intenzívní vůni to pravé.

K výrobě přírodního repelentu nám postačí lahvička s rozprašovačem (nejlépe od olejového přípravku), vybraná bylinka a olej lisovaný za studena. Nejlepším pomocníkem je bazalka, oregano, tymián nebo levandule.

Postup není složitý: stačí jednu z bylinek nadrobno nasekat a nechat v oleji louhovat. Poté repelent nanášíme na kůži. Buď pomocí rozprašovače, nebo přímo z lahvičky prstem. Vyzkoušet můžete místo oleje také jablečný ocet.

Rozmarýn - léčivá bylina i odpuzovač 

Rozmarýnový repelent můžete použít nejen na svou pokožku, ale i na ochranu psů, které parazité a hmyz také obtěžují.

 

Stačí dát vařit 1 litr vody. Jakmile vodu přivedeme k varu, odstavíme ji a vsypeme do ní hrst rozmarýnu. Bylinku necháme dlouze louhovat - až do vychladnutí vody. Při louhování se uvolní silice a aromatické látky. Poté scedíme a přidáme 1 lžíci bílého vinného octa. Nanášíme pomocí rozprašovače na tělo i boty. Takto připravený repelent můžete uchovávat v chladničce. 

Tip: Sušené větvičky či listy rozmarýnu v plátěném sáčku lze vkládat do prádla, je to ideální prostředek proti molům 

Ocet - pomocník nejen při úklidu

Hmyz ocet nesnáší. Výborný je především proti klíšťatům. Smíchejte dva díly vody (může být i destilovaná) s dílem jablečného octa, pár kapek svého oblíbeného olejíčku (eukalyptus, levandule, citrón, vanilka) a nalijte do rozprašovače. Éterické oleje kombinujte podle preferencí.

Repelent z Alpy

Tento lihový bylinný roztok, který by měl mít prý každý v lékárničce, je výborným repelentním prostředkem a navíc je i skvělým pomocníkem při poštípání hmyzem.

Do 200 ml Alpy naložte cca 30 hřebíčků a nechte 2 dny louhovat. Poté  lehce zbarvenou tekutinu přeceďte, nalijte do rozstřikovače a aplikujte na pokožku, nebo na postižené místo.

Repelent co voní po citrusech     

Osvěžující repelent z citrusů je jednoduchý na přípravu. Stačí do 1l vody nakrájet citrusy (limeta, citron, grep, pomeranč) a společně povařit. Jakmile přivedete směs k varu, plamen stáhněte a nechejte vše alespoň hodinu mírně probublávat. Poté směs sceďte. Po vychladnutí tekutinu, stejně jako ostatní repelenty, nalijte do rozprašovače.

Autor: Michaela Moroczová


Zakladatelka a ředitelka pacientské organizace Achilleus z.s. věnující se nejčastější vrozené ortopedické vadě pes equinovarus congenitus (lidově golfová či koňská noha). Stáňa dlouhodobě pracuje na osvětě týkající se této vady, je autorkou a inicátorkou mnoha projektů pro rodiny i dospělé. V rámci svépomocné skupiny radí, pomáhá, poskytuje útěchu a všemi silami podporuje rodiče v léčbě. Spolek Achilleus distribuuje informační materiály, pořádá celorepubliková setkání rodin a provozuje půjčovnu dlah.
Více o léčbě www.ponseti.cz, více o spolku www.achilleus.cz


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek