_Noční pomočování není jen mokré prostěradlo
Noční pomočování u dětí starších pěti let není jen nehoda, ostuda nebo špatná výchova spojená s nedostatkem kázně. Podle odborníků jde o zdravotní problém, který je nutné léčit.
Noční pomočování (enuréza) bývá spojeno s mnoha komplikacemi, které si většina lidí ani neuvědomuje. Mezi důvody vyžadující zahájení intenzívní léčby dítěte patří psychické potíže, komplikace doprovázející přespávání mimo domov, sociální izolace v důsledku uvědomění si vlastního handicapu, snížené sebevědomí dítěte nebo narušení spánkového rytmu, které může ovlivnit zdraví a fungování během dne. Neléčená enuréza (především ta závažná) může přetrvávat až do dospělosti.
Udává se, že v dospělé populaci jí trpí 2 - 3 % jedinců.
Čím dříve, tím lépe
Ke zmírnění možných zdravotních a psychických následků, je vhodné s léčbou začít co nejdříve.
„Pomočování dětí ve spánku je třeba řešit po pátém roce života, složitější formy pomočování léčí urologové podle jejich závažnosti již dříve. Čím déle porucha trvá, tím hlouběji zasahuje do sebevědomí enuretika. Prvním krokem k řešení nynějších a prevenci budoucích potíží dítěte by měla být návštěva u ošetřujícího lékaře, případně dětského urologa nebo dětského nefrologa,“ vysvětluje MUDr. Zdeněk Dítě z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Kromě vlastní terapie je pro úspěch léčby noční enurézy rozhodující spolupráce lékaře s rodinou. Lékař by měl poučit děti i rodiče o tom, že se jedná o častý problém, který je možné v současné době úspěšně léčit.
Přeplněný močový měchýř
Nejčastější forma nočního pomočování (tzv. primární noční enuréza) se vyskytuje u cca 15 - 20 % pětiletých, 10 % sedmiletých a 3 % dvanáctiletých dětí. Většina dětí a dospívajících se pomočuje proto, že kapacita jejich močového měchýře nestačí na velké množství moči vytvořené v průběhu spánku.
V případě, že má dítě hluboký spánek a má problémy s probouzením, signál, který vysílá mozek o naplněném močovém měchýři, ho nevzbudí a dítě se počůrá.
Noční pomočování není jen problém „mokrého prostěradla“ a noční můrou. Enuretici mají oproti zdravým dětem méně kvalitní spánek, což zhoršuje jejich schopnost soustředění, rychlosti učení, zpracování informací, výkonu ve škole, zrakovou paměť i prostorovou psychomotorickou koordinaci.