_Nejčastější příčiny neplodnosti u ženy
Neschopnost ženy otěhotnět může být způsobena mnoha příčinami. Nejčastěji jde o poruchu ovulace, nepravidelnost menstruačního cyklu až ztrátu menstruace. V některých případech, se ale i přes opakovaná vyšetření, příčinu problému najít nepodaří.
Nejčastější příčiny neplodnosti u žen jsou:
Hormonální příčiny
Mezi nejčastější příčiny neplodnosti u žen patří poruchy menstruačního cyklu.
Do této skupiny poruch se řadí tzv. sekundární amenorea, kdy žena přestane v době svého reprodukčního období menstruovat či tzv. anovulace, kdy ve vaječnících nedochází k dozrávání vajíček (žena neovuluje). Ztráta ovulace a amenorea může souviset s více hormonálními poruchami.
Poruchou ovulace je doprovázen například syndrom polycystických ovarií (PCOS), při kterém se ve vaječnících tvoří nadměrné množství drobných folikulů, jenž ale následkem hormonální nerovnováhy nejsou schopné dozrát a uvolnit vajíčko (nejde o nadměrnou tvorbu cyst).
Další příčinou poruchy ovulace je hyperandrogenní syndrom - tedy zvýšená hladina mužských hormonů (může být součástí PCOS) či hyperprolaktinémie, kdy má žena dlouhodobě zvýšenou hladinu hormonu prolaktinu v krvi.
Ztráta menstruace může nastat i po vysazení dlouhodobě užívané hormonální antikoncepce. Tato komplikace se nazývá post pill amenorea.
Poruchami ovulace a menstruačního cyklu trpí i extrémně štíhlé ženy či ženy s hraniční tělesnou hmotností ale s nadměrnou fyzickou zátěží (například sportovkyně).
Selhání ovariální funkce
K fyziologickému vyhasnutí funkce ovarií dochází s přibývajícím věkem (nástup menopauzy), v době reprodukčního období však může být způsobené např. působením cytostatických léků nebo radioterapií.
Ke snížení funkce tkáně vaječníků může dojít i opakovanými operacemi vaječníku (při odstraňovaní cyst u endometriozy vaječníku).
Za předčasné ovariální selhání je považováno vyhasínání ovariální funkce před 40. rokem věku.
Morfologicky podmíněná neplodnost
Tento druh neplodnosti bývá spojován zejména s neprůchodností vejcovodů. K těm velmi často dochází po gynekologických zánětech (adnexitídách), po opakovaných břišních operacích a to i z jiných než gynekologických příčin (například při Crohnově chorobě). Morfologicky podmíněná neplodnost může vzniknout i jako následek endometriozy.
Další příčiny jsou například:
- - absence vejcovodu po předešlém mimoděložním těhotenství.
- - polyp na děložní sliznici
- - děložní myom, či přepážka v děloze
- - některé vrozené vývojové vady dělohy
- - Ashermanův syndrom – kdy dochází k poškození sliznice děložní následkem opakovaných, nebo komplikovaných revizí dutiny děložní (zejména po porodu).
Vrozená neplodnost
Doprovází například např. Turnerův syndrom, kdy dívce v chromozomální výbavě chybí jeden pohlavní chromozom X, následkem toho nemá vyvinuty funkční vaječníky.
Imunologická neplodnost
Imunitní systém některých žen vytváří protilátky proti spermiím muže, či proti vlastním vaječníkům a vajíčkům, protilátky jsou pak příčinou neschopnosti otěhotnět.
Hematologická onemocnění
Většinou bývají příčinou opakovaného potrácení, jde zejména o antifosfolipidový syndrom a různé trombofilní stavy (stavy se zvýšenou krevní srážlivostí v rizikových situacích, jakou je např. těhotenství).
Působení léků
Problémy s otěhotněním mohou způsobit i některé druhy léků, například tzv. syndrom neprasklého folikulu, při kterém nedojde k uvolnění vajíčka ze zralého folikulu, vzniká při užívání některých léků proti bolesti (inhibitory syntézy prostaglandinů).
Neplodnost související s jiným onemocněním
Neplodnost ženy může způsobit například:
- - nádor na hypotalamu (část mozku ovlivňující činnost žláz s vnitřní sekrecí)
- - nádor na podvěsku mozkového (hypofýzy)
- - chronické ledvinné selhávání
- - onemocnění jater
- - endokrinní onemocnění (například porucha funkce štítné žlázy, diabetes, Cushingův syndrom a jiné)
Idiopatická (bez známé příčiny)
U části žen i přes veškerá provedená vyšetření zůstává příčina neplodnosti bez objasnění.
Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Mariou Jaržembovskou z centra asistované reprodukce Klinického centra ISCARE
Čtěte také:
- Když začne zlobit hormon prolaktin, může vzniknout problém s otěhotněním
- Kde vám mohou pomoci
- Oplození mimo tělo ženy - IVF
- Počet neplodných párů v Česku roste – za 15 let bude uměle počata polovina dětí
- Těhotné ženy trpící obezitou jsou vystaveny zvýšenému riziku porodu mrtvého plodu
- Pozdní tikot biologických hodin aneb Matkou ve čtyřiceti letech Rozhovor s psycholožkou Laurou Janáčkovou
- Víte, jak vzniká nový život? Video odhaluje zázrak oplození vajíčka spermií pod mikroskopem.
- Pozor na obezitu v těhotenství, nese s sebou pro dítě rizika
- Jak se darují vajíčka a spermie
- Páry řeší neplodnost nejčastěji na podzim, v centrech mají nával