_Myomy mohou těhotenství hodně zkomplikovat

Datum publikace: 16.03.2018

Myomy nejsou život ohrožující komplikací. Problémy ale způsobují. Vzhledem k tomu, že jejich vznik a růst je vázán na plodné období ženy, tak se komplikace týkají i otěhotnění a těhotenství.

Asi u deseti procent žen, které se potýkají s neplodností, je jedinou objektivní příčinou jejich potíží myom. „Z pohledu neplodnosti jsou rizikové myomy uložené pod sliznicí děložní či myomy vyklenující se do děložní dutiny,“ popisuje profesor MUDr. Pavel Calda, CSc. z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Kromě těchto „mechanických potíží“ myomy působí i další překážku v otěhotnění. Podle odborníků negativně ovlivňují vnitřní podmínky v děloze, snižují kvalitu děložní sliznice a vedou k deformaci dělohy. Tím se schopnost ženy otěhotnět a zdárně donosit plod opět snižuje.

Zkušenosti gynekologů ukazují, že s myomy v těhotenství se potýká stále více žen. „Výskyt myomů se zvyšuje s věkem ženy. Pokud žena plánuje těhotenství po třicátém roce věku, tak se vystavuje vyššímu riziku, že v té době už bude mít dělohu s myomem. Nejde o to, že by myomy postihovaly stále více žen, ale stále více žen své mateřství realizuje v době, kdy myomy vznikají,“ dodává Calda.

Pokud se žena potýká s neplodností a zároveň má myomy diagnostikované, může být řešením problému jejich odstranění.

Autor: Barbora Neubergerová



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek