_Myomy mohou ovlivnit těhotenství a těhotenství může ovlivnit myomy

Datum publikace: 06.04.2018

Současná medicína neumí přesně vysvětlit, proč myomy vznikají, ví se ale, že jejich vznik souvisí s činností ženských pohlavních hormonů.

Vznik a růst myomů je vázán na reprodukční věk ženy. „Nevyskytují se u dívek před nástupem menstruace a nižší výskyt je i u žen v začátku reprodukčního období. A naopak, u žen po třicítce se zvyšuje riziko jejich vzniku. Těhotenství a porod do třicátého roku věku ženy jsou zároveň považovány za ochranný faktor vzniku myomů v pozdějším věku,“ říká profesor MUDr. Pavel Calda, CSc. z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Myomy mohou snížit šanci na otěhotnění

Drobné, dva tři centimetry velké myomy uložené ve stěně či na povrchu dělohy obvykle nejsou překážkou v otěhotnění. U myomů větších pět centimetrů, tak tomu ale nebývá. „Pokud žena má diagnostikovány myomy větší pět centimetrů a plánuje rodinu, je vhodné, aby svůj zdravotní stav konzultovala s gynekologem. Lékař může doporučit sledování myomů, či může navrhnout jejich odstranění. Velké, objemné myomy je vhodné před plánovaným početím odstranit,“ komentuje lékař.

Mohou být myomy příčinou opakovaných potratů?

Myomy bývají často označovány za příčinu opakovaných potratů či předčasných porodů. Čísla uvádějí, že jedna třetina všech nechtěných ztrát těhotenství ve druhém trimestru souvisí s přítomností myomů. „To ale ještě neznamená, že každé těhotenství s myomem musí nutně skončit potratem, či předčasným porodem. Myomy se vyskytují u jednoho až čtyř procent zdárně ukončených gravidit. Vždy záleží na jejich četnosti, velikosti a uložení. Vyšší riziko těhotenských komplikací samozřejmě hrozí i u žen s vícečetným těhotenstvím a diagnózou děložního myomu,“ říká lékař. Více potíží dělají myomy, které se klenou směrem do dělohy a naopak, nejméně komplikací způsobují myomy, které se klenou ven, směrem do dutiny břišní.

V těhotenství myomy rostou

Pokud žena s diagnostikovaným myomem spontánně otěhotní, je nutné, aby byla po dobu těhotenství sledována gynekologem, který se zaměří i na pravidelného hodnocení myomu. Myom v době probíhající gravidity totiž může měnit svou velikosti a může se stát porodní překážkou. „Většina myomů nevede k těhotenským komplikacím a většina žen s myomem spontánně porodí zdravé miminko v době předpokládaného termínu. Pokud je však léčba během těhotenství nutná, tak se vždy odvíjí od aktuálního stavu ženy, délky těhotenství a dle stavu plodu,“ dodává lékař.

Když nejde jen o myomy

Sliznici dělohy může spolu s myomy postihnout i další onemocnění, například adenomyóza. „Adenomyóza je nenádorové onemocnění sliznice děložní. Důvod, proč tento stav vzniká, není zcela jasný, ale předpokládá se, že se na rozvoji podílejí ženské pohlavní hormony estrogeny a opakované porody,“ vysvětluje lékař. K příznakům adenomyózy patří silná nepravidelná menstruace, případně bolesti v oblasti pánve a podbřišku. Léčba tohoto onemocnění spočívá v podávání léků mírnících krvácení a bolest, případně v chirurgickém odstranění dělohy.

Autor: Barbora Neubergerová



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek