_Muži se neradi vzdávají sexu v době těhotenství své partnerky
Sex je běžnou součástí partnerského života. Pokud se na těhotenském testu ženě objeví proužek, znamenající příchod potomka, začnou se nastávající tatínkové obvykle zabývat otázkou, jak to po následující měsíce bude s jejich sexuálním životem, propadnout panice, že bez sexu tak dlouho nevydrží…Pánové, tyto obavy ale nejsou nutné!
Většina mužů si život bez sexu nedokáže představit a těhotenství jejich partnerky je tak pro ně z tohoto pohledu velkým strašákem a nevědí, co od něj mohou očekávat. Sexuologové a odborníci na partnerské vztahy to ale nevidí tak černě. Těhotenství nemusí být dobou sexuálního půstu a nemusí být pro muže prověrkou jejich „statečnosti“.
„Doba těhotenství u mnoha párů znamená na dlouhou dobu poslední příležitost, věnovat se sami sobě. Příchod novorozence změní denní rozvrh, dítě vyžaduje neustálou péči, to znamená, že žena nemá na muže tolik času, kolik ho měla před porodem. Svou roli samozřejmě hraje i únava a nevyspání, které myšlenky na sex odhánějí. Pokud si toto pár včas uvědomí, je těhotenství obdobím, kdy si dvojice sex může naposledy na dlouhou dobu bez omezení užívat, tedy pokud to zdravotní stav ženy dovoluje, “ uvádí psycholožka a sexuoložka docentka Laura Janáčková z Institutu partnerských vztahů.
Rozmazlování a sex k těhotenství patří
V těhotenství se mění psychika ženy a to se samozřejmě promítá i do partnerského a milostného života. „Mnohé ženy jsou v době těhotenství citlivější a touží po častějších důkazech lásky od svého partnera. Líbí se jim, když je muži láskyplně hýčkají a projevují porozumění a radost z očekávání miminka. V sexu mnohdy spíše preferují laskání, jemné a něžné milování před tvrdšími praktikami. U takové dvojice je těhotenství dobou plné harmonie a něhy,“ popisuje psycholožka a pokračuje „Některé ženy však těhotenství snášejí hůře, i to se někdy stává. Bývají náladové, úzkostné, podrážděné a podobně. Tyto stavy se samozřejmě negativně odráží i v četnosti milování a sexuálních aktivitách. V takových situacích mužům nezbývá, než se snažit ženy chápat a podpořit je. Pokud se zlepší psychika ženy, zlepšuje se následně samozřejmě i její vztah k dotekům, fyzickému kontaktu a sexu.“
Někdy se může stát, že žena sex začne zcela odmítat například ze strachu o své dítě, či kvůli bolesti, případně ho má výslovně zakázaný od lékaře, v takových situacích by partner neměl naléhat a měl by vyčkat, jak se situace bude dál vyvíjet. „Řešením stavu může být třeba nekoitální sex, který těhotenství většinou neohrozí. Vždy je však třeba respektovat doporučení lékaře a brát ohled na aktuální kondici ženy,“ doplňuje sexuoložka.
Milování utuží vztah partnerů
Obecně platí, že dvojice o sex v době probíhajícího těhotenství neztrácejí zájem a milostným aktivitám se nevyhýbají. „Jistě jsou během těhotenství období, která vlivem hormonálních změn sexu nepřejí. Nicméně ve zdravém těhotenství není důvod odříkat si radosti milování. Ostatně je známo, že slastné pocity při milování jsou způsobeny tzv. hormony štěstí, které nejenže navozují pocity euforie, ale též upevňují vztah. Partnerský vztah během těhotenství prodělává svůj vývoj a je třeba o něj pečovat. Jeho základními kameny jsou tolerance, porozumění, laskavost, úcta a komunikace. Vztah je třeba rozvíjet ve všech jeho rovinách tedy i v oblasti partnerského sexu ovšem vše by se mělo dít s rozumem, jen tak je možné vytvořit prostředí plné lásky, které příchod miminka vyžaduje, “ uzavírá docentka Laura Janáčková.
Čtěte také:
- I otcové prožívají stres po narození svých dětí
- Endometrióza ovlivní i psychiku ženy
- Proč ženy žijí déle? Díky mitochondriím!
- Svatební noc aneb Když hlavní roli hraje panenská blána
- Šestá dětská nemoc v těhotenství
- Inspirujte se při výběru jména vašeho potomka ve světě!
- Jak jsou Češi nevěrní a co za nevěru vůbec nepovažují? Víme to!
- Nouzová antikoncepce