Svědění, pálení, zarudnutí, otok sliznic a nepříjemný výtok. To jsou hlavní příznaky kvasinkových infekcí, které se v létě často vyskytují. Dnešní medicína nabízí celou řadu možností, jak se kvasinkových infekcí zbavit. Ovšem ne vždy byly moderní léky ženám k dispozici.
Na kvasinky s česnekem
K přirozenému posílení organismu naši předci používali česnek. Hodně syrového česneku byla prevence na mnoho neduhů. Poševní mykózy nevyjímaje. K podpoře imunity se v souvislosti s česnekovou kúrou doporučovala celková očista těla a očistná dieta.
obdobné účinky jako má česnek má i syrová cibule.
Blahodárný ocet
Na kvasinky platí kyselé prostředí, to ony nemají rády. Není tak nic překvapujícího, že na poševní mykózy platí ocet. Ocet a octová voda byly, a mnohdy stále jsou, prvními pomocníky při vzplanutí mykózy. Zatímco dnes žena volí slabý roztok octu, tak ženy v minulosti octovou vodu sem tam i popíjely.
Řebříček, řepík či šalvěj
Samo sebou, že naše babičky a prababičky sahaly i po bylinkách. Na mykózy si dělaly odvary a sedací koupele z řebříčku obecného, řepíku či šalvěje.
Řebříček je v lidovém lékařství ženami často používaná bylinka. Sedací koupel při mykózách měla trvat 10 – 14 dní. Naopak zcela se vyhýbaly při léčbě mykóz heřmánku, jeho použití bylo jiné.
Zdroj: Shutterstock.com
Dnešní recepty, které zatočí s poševními mykózami
- Po zaručených radách prahnou i dnešní ženy. A tak s mykózami často bojují po svém. Vedle sedací koupele v růžovém roztoku hypermanganu vodí i sedací koupel s použitím Tea tree oleje, či oplach genitálií slanou vodou.
- Místo octové vody některé ženy volí oplach borovou vodou.
- Úlevu přináší i aplikace bílého jogurtu s živými kulturami. Ten si ženy aplikují na tampónu a jeho blahodárný účinek spočívá ve vyrovnání poševní mikroflóry.
- Každopádně dobrou radou je, mít u sebe vždy v záloze léky, které na poševní mykózy spolehlivě zabírají, volně si je můžete koupit v každé lékárně.
Autor: Barbora Neubergerová