_Když začnou na zahraniční dovolené bolet zuby
Nepříjemnou komplikací zahraničních cest a dovolených může být bolavý zub. Situace je horší o to, že v některých státech je nutné stomatologickou péči hradit v hotovosti. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout této nepříjemnosti je preventivní návštěva stomatologa ještě před vycestováním.
Kolik stojí stomatologické ošetření v cizině
V některých státech je stomatologické ošetření vázáno na přímou spoluúčast pacienta, kterou musíte uhradit v hotovosti ( například Francie, Belgie). Po návratu do ČR Vám pojišťovna účet proplatí – ovšem bez spoluúčasti. Jinde, např. v Lucembursku či Francii, musíte zaplatit celé ambulantní ošetření a s tímto účtem zajít na tamní zdravotní pojišťovnu. Pozor! Např. v Chorvatsku lze nárok na zdravotní péči uplatnit pouze u smluvních lékařů. Bohužel, většina stomatologů je soukromých.
Jaká je spoluúčast lékařského ošetření:
- Dánsko – péče stomatologa 100 % ceny
- Francie – léky až 85%
- Itálie – léky 100 % ceny, ošetření až 36,15 Eur
- Německo – ošetření 10 Eur, léky až 10 Eur
- Polsko – péče stomatologa 100 % ceny, léky až 100 % ceny
- Portugalsko – léky až 80 % ceny
- Rakousko – každý lék na receptu 4,9 Eur
- Řecko – léky 25 % ceny
- Slovinsko – ošetření až 20 % nákladů
- Španělsko - léky 40 % ceny, stomatolog obvykle 100 %
- Velká Británie – stomatolog až 198 liber, léky 40 % ceny
Důležitá preventivní prohlídka před odjezdem
„Vyšetřením dutiny ústní stomatolog zjistí mimo okem viditelných zubních kazů, zánětu dásní, netěsnících výplní i například to, zda-li jsou přítomné semiretinované (částečně prořezané) zuby moudrosti. Právě ty bývají častou příčinou potíží,“ vysvětluje MUDr. Petr Chalupa, stomatolog Canadian Medical Care.
Dalším krokem je zhotovení velkého rentgenového snímku (OPG), díky němuž může lékař odhalit nesprávné uložení zubů v čelisti. „Pokud se zuby máte dlouhodobější chronické problémy - citlivost, bolestivost či občasné zanícení, je nejlepší prevencí tyto zuby extrahovat. Neodkládejte však tento výkon bezprostředně před odcestováním, i banální chirurgický výkon může mít pooperační komplikace v podobě zánětu lůžka po vytažení zubu. Ideální je proto je podstoupit extrakci problémového zubu 3-4týdny před plánováním cesty ,“ radí MUDr.Chalupa
Častými komplikacemi jsou i váčky
Častým stomatologickým problémem jsou zuby s takzvaným "váčkem," odborně řečeno mrtvé zuby, které mají kolem hrotu kořene jakýkoliv zánětlivý nález, ať už v podobě granulomu nebo cysty. Lékař tento nález zjistí z velkého snímku ( OPG) či malých intraorálních snímků. Nejčastějším důvodem odumření zubu je kontakt kazu s živou zubní dření nacházející se ve středu zubu. Bakterie způsobí odúmrť dřeně (pulpy) a postupně se šíří systémem kořenových kanálků. Tento proces může probíhat akutně - silná vystřelující, pulzující bolest, zhoršující se po ulehnutí, ale může probíhat i zcela bez příznaků a jakýchkoli potíží.
„Případné potíže a bolest po čase mohou samy odeznít a pacient o svém problému neví. Nicméně výsledkem je nález u hrotu kořene a necitlivost zubu na jakýkoliv tepelný podnět. Někdy můžete zpozorovat bulku neboli váček na dásni u daného zubu. Bulka je plná hnisu, který lidé často vypouštějí různými způsoby. Toto je pouze dočasná pomoc, a zánět probíhá s chronickými exacerbacemi. Zub je pak bolavý především na skus. Neexistuje žádná domácí léčba, léčba je možná pouze na křesle stomatologa,“ dodává lékař.
Pokud k zánětu dojde, stomatolog nejprve musí zub otevřít, odstranit infikovanou dřeň, provést dezinfekci zubu a zubních kanálků a zub samotný hermeticky uzavřít. Nastane-li akutní vzplanutí zánětu, čili exacerbace periodontální cysty, vzniká bolest vystřelující do čelisti, často i do protilehlé. Stejně jako pulpitida (zánět dřeně) nemusí být akutní zánět zvládnutelný analgetiky a je nutné přistoupit k otevření zubu. Což je, společně s dezinfekcí kanálků a uzavřením provizorní výplní, často první pomoc v cizině.
Jak se vybavit na cestu
Základním vybavením pro cestu do ciziny je hlavně cestovní pojištění, které často kryje stomatologické ošetření do výše 10 000,- Kč.
Pro případ bolesti je vhodné mít s sebou v cestovní lékárničce léky proti bolesti (například s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu). Nutné je však uvědomit si, že použitím těchto léků nedojde k odstranění problému a vyléčení zubu, ale pouze k potlačení bolesti. Návštěvě stomatologa léky zabránit nedokážou, tu umí pouze oddálit.
Foto: Canadian Medical Care
Zdroj dat: UNIQA pojišťovna, a. s.