_Když otec není jistý aneb Určení otcovství u narozeného dítěte
Každé narozené dítě má dva biologické rodiče - matku a otce. A právě druhý jmenovaný někdy může být velkým neznámým…Problém lze vyřešit pomocí DNA testu otcovství.
Ověřování otcovství (paternity) u narozeného dítěte je v současné době poměrně známé i využívané. K tomu, aby se zjistilo, zda muž je, či není biologickým otcem dítěte, stačí stěr ze sliznice dutiny ústní dítěte, matky a potencionálního otce a laboratorní DNA analýzou je otcovství buď potvrzeno, či vyvráceno.
V některých případech, kdy není k dispozici pravděpodobný otec (zemřel, je nezvěstný atd.), lze otcovství určit i nepřímo s využitím DNA jeho rodičů, případně jeho sourozenců, či dalších potomků, u kterých otcovství bylo již prokázáno, či o něm není sporu.
Vedle prokázání otcovství umožňuje současná DNA analýza i prokázání sourozeneckých vztahů, a to i bez analýzy DNA rodičů, obou sourozenců, či druhostupňových příbuzných.
Soukromé i oficiální testy otcovství
Ověření otcovství u narozeného dítěte nabízí řada genetických laboratoří. Doba dodání výsledků je standardně kolem 5 pracovních dní, expresní testy jsou do 48 hodin.
Cena soukromého testu (pro soukromé, rodinné účely) se pohybuje zhruba od 5000 – 12 000 korun, a to především v závislosti na počtu testovaných markerů, výsledné pravděpodobnosti prokázaní otcovství atd.
Soukromé testy však nelze použít pro oficiální účely, jakými jsou soudní spory, dědictví apod.
Pokud je již v době ověřování otcovství pro soukromé účely předpoklad podání žaloby na základě výsledků těchto testů, je k zamyšlení, zda nepodstoupit rovnou test oficiální, tzv soudně-znalecký, který slouží jako listinný důkaz pro soud.
Cena soudně-znaleckého testu se většinou pohybuje od 13 000 korun výše.
Kdo provede test otcovství
Internet nabízí řadu pracovišť a soudních znalců provádějících paternitní posudky a není vždy lehké se v těchto nabídkách orientovat. Jedním z nejdůležitějších kritérií je schopnost laboratoře, či soudního znalce úspěšně absolvovat - alespoň jednou ročně - nějaký typ mezilaboratorních porovnávacích zkoušek, ať již domácích, či zahraničních.
V České republice toto testování organizuje a certifikát vydává Československá společnost pro forenzní genetiku, na jejichž stránkách http://www.cssfg.org/
bude již v nejbližší době možné nalézt seznam subjektů, které se úspěšně účastnily posledního kola Mezilaboratorního porovnávání forenzně genetických zkoušek, a byl jim vydán příslušný certifikát.
Seznam všech soudních znalců ČR (obor zdravotnictví – genetika) lze nalézt na stránkách Ministerstva vnitra ČR, klikni zde
Jak probíhají testy otcovství (paternity)
Pomocí vatových štětiček je udělán stěr ze sliznice dutiny ústní dítěte, matky a pravděpodobného otce.
Poté je ze stěrů vyizolována DNA matky, dítěte a pravděpodobného otce a ta je počítačově převedena do tzv. „čárového kódu“.
Lze si představit, že genetická informace dítěte je jako čárový kód na krabici, složený ze dvou čárových kódů – matky a otce.
Nejdříve je z kódu dítěte „vymazán“ čárový kód matky, to co zbyde - je čárový kód biologického otce. Následně je hledána shoda čárového kódu dítěte v čárovém kódu pravděpodobného otce.
Pokud je tato shoda nalezena, je otcovství prokázáno, a to s minimálně s pravděpodobností 99, 99%, často však s pravděpodobností větší než 99, 999 %.
Kdo je otec dítěte
Otcovství řeší občanský zákoník, klikni zde
Text vznikl ve spolupráci s Ing. Alešem Hořínkem, vedoucím referenční laboratoře pro paternitní analýzy v ČR na 1. LF UK v Praze.