Lidská pokožka je elastická, tvořená z několika vrstev. Strie nevznikají poškozením povrchu kůže, ale popraskáním elastických vláken hlavně při extrémním napínání pokožky. Mohou ovšem vznikat i dědičně nebo při hormonálních změnách jako je puberta, laktace, menopauza, nebo již zmiňované těhotenství.
Prvním signálem, že se strie začínají tvořit, může být svědění pokožky na problémových partiích. Tedy bříško, ňadra, boky, vnitřní strana stehen. V tomto stádiu je zapotřebí podporovat hydrataci a pružnost pokožky. I na prsou lze tvorbě strií částečně zamezit. Nejen hydratací, ale i vhodnou volbou podprsenky, která bude pevnou oporou pro nalitá ňadra.
Pokud se vám strie utvořily, nikdy už nezmizí úplně. Jen jejich barva se od fialové bude postupně měnit ke stříbřité a téměř neviditelné. Pajizévky můžete eliminovat tím, že pokožku postižených partií budete řádně promazávat, alespoň dvakrát denně. Ideálně přírodními oleji, bez dalších chemických látek. Kromě běžného promazání inkriminovaných partií pokožku pravidelně masírujte: Vyzkoušejte nejen masáž prsty, ale také masážní kartáček nebo houbu. Pro masáž vždy zvolte krouživé pohyby.
Další faktor, na který byste se měla zaměřit při prevenci strií, je jídelníček a jeho skladba. Hodně pijte, konzumujte vitamíny v podobě čerstvého ovoce a zeleniny. Nevynechávejte ani celozrnné potraviny nebo cereálie. Pozor: Poměr tekutin denně může opět pomoci se zmírněním příznaků. Důležitý je také pravidelný pohyb a zvýšené množství vitamínu E.
,,Strie neboli pajizévky vznikají rychlým nabýváním tělesného objemu například v době dospívání nebo gravidity. Jejich vznik je v těchto obdobích spojován také s hormonálními změnami v organismu ženy. Jestli vás to uklidní, vznik pajizévek postihuje až 90% těhotných žen. Jedná se pruhovité zpočátku červenofialové pak zarůžovělé lesklé pruhy, vznikající kolmo na směr tahu rozpínající se kůže. Později se jeví jako bělavé atrofické svraštělé pruhy. Nejčastějšími lokality jsou hýždě, stehna, břicho a i podpaží a na prsou. Strie nikdy nevymizí, jedná se o méněcennou tkáň, postupem času jsou ale méně nápadné. Prevence je intenzivní promazávání vhodnými externími krémy a po vzniku také korekce některými typy laseru. Vznik pajizévek v těhotenství je dán samozřejmě i geneticky,‘‘ potvrzuje MUDr. Kateřina Tvrdoňová, kožní lékařka.
I když jsou strie nehezké, jsou přirozeným projevem pokožky a důležitá je hlavně prevence a péče o tělo v šestinedělí. Touto péčí se dají projevy zmírnit natolik, že viditelnost strií bude jen minimální.
Odborník:
MUDr. Kateřina Tvrdoňová
Kožní ordinace
Autor: Klára Kotábová