_Jak se vypořádat s tím, když v těhotenství nemůžete konzumovat mléko a mléčné výrobky?

Jak se vypořádat s tím, když v těhotenství nemůžete konzumovat mléko a mléčné výrobky?
Datum publikace: 02.09.2015

V populaci stále přibývá lidí, kteří z nějakého důvodu nemohou konzumovat mléko a mléčné výrobky. Jak se s tímto problémem vyrovnat v době těhotenství?

 

Problémy s konzumací mléka a mléčných výrobků lze rozdělit na dvě skupiny. „První problém je intolerance laktózy. V tomto případě má člověk problém se zpracováním mléčného cukru - laktózy. Příčina tohoto stavu je v nedostatku, vzácně až absenci enzymu laktáza, který napomáhá štěpení mléčného cukru během procesu trávení.
Druhým problémem je alergie na mléko, respektive na mléčnou bílkovinu, která je způsobená zvýšenou imunitní odezvou organismu,“ vysvětluje profesor MUDr. Pavel Calda, CS z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Vápník v těhotenství

Většina těhotných žen ví, zda má, či nemá problém s konzumací mléka. Problém tedy není v tom, že by komplikace s konzumací nastaly v době probíhající gravidity, ale v tom, že těhotenství klade vysoké nároky na přísun vápníku, jehož hlavním zdrojem mléko a mléčné výrobky jsou.
„V době těhotenství se doporučuje konzumace 1000 – 1300 mg vápníku denně. Vyšší nároky jsou samozřejmě zejména od druhého trimestru, kdy dochází k zakládání jednotlivých tělesných tkání. Vápník je důležitým prvkem, který plod potřebuje k tvorbě kostí, zubů ale i ke správnému vývoji nervové a kardiovaskulární soustavy,“ vysvětluje lékař.

Laktózová intolerance

Laktózová intolerance se projevuje bolestmi a křečemi v břiše, zvýšenou plynatostí a průjmem přicházejícím po konzumaci mléka (respektive mléčného cukru), léčba spočívá v omezení přísunu laktózy.
„V některých případech nemocný toleruje některé mléčné výrobky. Tato tolerance je však velmi individuální a nelze jí plošně doporučit všem. Dobré není ani nějaké experimentování na tomto poli v době těhotenství,“ varuje MUDr. Calda.
Které potraviny mohou být lépe tolerovány?

  • Tvrdé sýry – mají nízký obsah laktózy
  • Jogurty a zakysané smetany – obsahují bakterie, které umožní lepší štěpení laktózy
  • Zlepšit stav laktózové intolerance může i užívání probiotik, která obsahují bakterie umožňující štěpení mléčného cukru

Alergie na mléko

Alergie na mléko je způsobena alergií, tedy přecitlivostí, na mléčnou bílkovinu, nejčastěji jde o bílkovinu kravského mléka. Alergie se projevuje bolestí břicha, průjmy, kožními problémy atd.
Terapie spočívá ve vynechání konzumace mléka.

Zdroje vápníku

Nejvýznamnějším zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky. Pokud je těhotná nemůže konzumovat, měla by svého jídelníčku další potraviny, které tento minerální prvek obsahují.

Vápník obsahuje

  • Mák
  • Fazole
  • Ořechy
  • Slunečnicová semínka
  • Brokolice
  • Květák
  • Sardinky
  • Přísun vápníku je možné zajistit i konzumací potravinových doplňků vhodných pro těhotné ženy

 

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek