_Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 3. Žvýkačky a zubní kaz

Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 3. Žvýkačky a zubní kaz
Datum publikace: 17.02.2014

Žvýkačka po jídle napomůže ústní hygieně. Jde jen o marketingový tah výrobců žvýkaček, nebo žvýkání skutečně může zubům pomoci?

 Pokud děti po jídle na základě reklam vyžadují žvýkačku, není nutné se rozčilovat a zlobit se na ně. Ona žvýkačka v ústech, není jen symbol frajerů a společenský prohřešek, ale skutečně může mít i své klady.
„Žvýkání žvýkačky stimuluje produkci zvýšeného množství slin. Už to samo o sobě podporuje odplavení zbytků stravy z dutiny ústní. Zároveň s tím ale nastupuje i další efekt.
Organismus nerozlišuje mezi tím, zda člověk v ústech přežvykuje jídlo, či žvýkačku. Obojí u něj aktivuje produkci tzv. stimulované sliny,“ vysvětluje přední český stomatolog a ředitel \kliniky a institutu estetické medicíny Asklepion docent MUDr. Roman Šmucler, CSc.
Jak už z názvu sliny vyplývá, jde o jiný typ sliny, než je slina produkovaná v době klidu, kdy nejíme a nežvýkáme.
„Stimulované sliny obsahují látky, které neutralizují kyselé prostředí v dutině ústní. Jde o jeden z ochranných mechanismů, kterými jsme byli od přírody obdařeni a které probíhají bez ohledu na naší vůli,“ doplňuje lékař.
Pokud dojde k neutralizaci kyselého prostředí v dutině ústní, je zabráněno procesu demineralizace zubní skloviny, který doprovází tvorbu zubního kazu.
„Naopak minerály obsažené ve stimulované slině umožnují remineralizaci zubní skloviny,“ doplňuje lékař.
Vedle toho oděr, který žvýkání doprovází, napomáhá odstranit zubní plak ze zubů, čímž se také snižuje riziko vzniku zubního kazu. U některých žvýkaček je toto podpořeno přidáním pevných abrazivních částic.

Všeho moc škodí a to platí i o žvýkání

Přestože žvýkačky mohou během dne skutečně zubům pomoci, nelze jimi nahrazovat pravidelnou ústní hygienu.
Ba naopak, i ke žvýkání je třeba přistupovat rozumně.
„Slinné žlázy jsou schopny za 24 hodin vyprodukovat zhruba jeden a půl litru slin. Produkce slinných žláz není rovnoměrná během celého dne, ale prochází určitými výkyvy. V době jídla, případně žvýkání žvýkačky, je slin produkováno více, než v době kdy nejíme,“ popisuje lékař.
Pokud tedy jíme, případně velmi intenzívně žvýkáme v průběhu dopoledne, dojde k významnému odčerpání množství slin. To může vést k tomu, že v druhé půli dne slinné žlázy nedokáží zajistit potřebné množství slin a může vzniknout suchost v ústech, které není vhodné pro zdraví zubů, protože funkce slin kromě jiného spočívá i v chemické a mechanické ochraně zubů. Z tohoto důvodu je dobré používání žvýkaček během dne omezit na krátkou dobu a nežvýkat nepřetržitě bez přestávky několik hodin.
„Dobré je vědět i to, že žvýkačky obsahují náhradní sladidlo xylitol, které má projímavé účinky. Pokud někdo sahá po žvýkačkách ve velkém, může u něj v důsledku zvýšeného příjmu xylitolu dojít ke vzniku průjmu,“ varuje lékař.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek