_Co by nemělo chybět v jídelníčku před plánovaným otěhotněním?
Jídlo umí divy, a to platí i v případě, že se chystáte otěhotnět. Pokud chcete, aby vaše vyhlídky na zdravé miminko byly co nejlepší, připravte svoje tělo vitamíny a pravidelnou stravou.
Co jíst, aby se snaha o otěhotnění proměnila ve zdravou realitu?
Stručný přehled se základním doporučením je zde:
Jezte ovoce a zeleninu
Pokud plánujete těhotenství, dbejte na pravidelný přísun vitaminů, minerálů a vlákniny a jezte hodně ovoce a zeleniny. Ovoce i zeleniny mohou být čerstvé, mražené, sušené i konzervované. Vhodné jsou i ovocné a zeleninové šťávy a džusy. Jedna sklenička je jedna porce.
Důležitá je i kyselina listová (součást B-komplexu, jiné názvy jsou například vitamin B9, acidum folicum, folát atd.), jejíž nedostatek souvisí se vznikem vrozených vývojových vad plodu.
Doporučená dávka kyseliny listové pro těhotné ženy je 400-600 ?g, přičemž je vhodné na její dostatek ve stravě myslet už dva tři měsíce před plánovaným otěhotněním. Kyselina listová je ve špenátu, brokolici, fazolových luscích, čínském zelí, kapustě ale také v játrech, kvasnicích, mangu či vlašských ořeších.
Důležitý přísun bílkovin
V těhotenství je důležité dbát na přísun kvalitních bílkovin. Ty najdete v mléčných výrobcích, mase a luštěninách například ve fazolích a čočce.
Těhotným a kojícím ženám se obecně doporučuje denní dávka bílkovin okolo 80g, vhodným zdrojem bílkovin pro vegetariány je sója, tofu, čočka, mléčné výrobky a podobně. Těhotné by měly vědět, že 80 g bílkovin je například v 233 gramech sóji či 570 gramech tofu.
Bílkoviny patří mezi základní stavební kameny organismu a v potravě by měly tvořit zhruba 10-15 % celkového energetického příjmu, přičemž z jednoho gramu bílkovin získá tělo energii 16,7 kJ.
Bílkovin yjsou důležité pro správný vývoj těhotenství a plodu.
Nenasycené mastné kyseliny
V těhotenství a v době před otěhotněním je důležitý i příjem polynenasycených (PUFA) mastných kyselin omega 6 a omega 3, které mají vliv na vývoj mozku a nervové soustavy plodu. Děti narozené matkám, které v průběhu těhotenství pravidelně konzumovaly rybí tuk, mají údajně vyšší IQ, lepší pohybovou koordinaci a lepší vyjadřovací schopnosti.
Zdrojem těchto kyselin jsou ryby, rybí tuk, lněné semínko, případně potravinové doplňky s jejich obsahem.
Jódu v těhotenství tak akorát…
V těhotenství je důležitý přísun jódu. U zdravé dospělé populace je doporučený denní příjem tohoto minerálu 100 µg, u těhotných a kojících žen se doporučuje denní příjem zvýšit až na 230- 250 µg (výjimky tvoří ženy, které mají problémy se štítnou žlázou, u nich se dávka řídí druhem onemocnění). V našich oblastech je důležitým zdrojem jódu jodizovaná sůl a mořské ryby a mořské řasy. Ovšem pozor! U jódu platí, že všeho moc škodí! Studie zveřejněná v časopise American Journal of Clinical Nutrition uvádí, že dávka u zdravého dospělého člověka nad 400 mikrogramů je již nad hranicí denní potřeby tohoto minerálu a projevuje se jako počínající hypothyroidismus.
Jako rozumné se tedy považuje mít rybu na talíři jednou až dvakrát týdně.
Vápník pro kosti matky i dítěte
Těhotenství je obdobím, které klade velké nároky na množství vápníku. Doporučená denní dávka pro těhotné ženy je 1000 miligramů vápníku na den. To, jen pro lepší představu, odpovídá asi 4 sklenicím mléka.
Nejlepší způsob, jak získat vápník, je jíst mléčné výrobky, jako jsou jogurty a sýry, tofu, slunečnicová semínka, sardinky, případně listovou zeleniny.
Vápník je důležitý i pro správné hospodaření organismu s vitaminem D. Oba prvky jsou důležité mimo jiné pro správný růst a vývoj kostí plodu.
Další doporučení týkající se stravování v těhotenství
- Vyhněte se nadměrné konzumaci cukru, soli a koření
- Vyhněte se rychlým občerstvením, jídla ze stánků a fastfoodů mají vysoký obsah tuku, soli i cukrů
- Jezte v pravidelných, spíše menších, dávkách
- Určitě nezapomínejte na snídani
- Pokud užíváte potravinové doplňky, vybírejte jen ty, které jsou určeny pro těhotné ženy
- Nesnažte se překračovat doporučené denní množství minerálů a vitaminů. Vysoké dávky v některých případech mohou plodu škodit – klasickým příkladem je vitamin A.
- Dodržujte pitný režim
- Při výběru ryb dejte pozor, aby ryba nebyla z lokalit s vysokým obsahem rtuti. Toto doporučení se týká například žraloka nebo mečouna.
- Z mléčných výrobků nejsou vhodné plísňové sýry
Čtěte také:
- Jód – důležitý prvek pro těhotné ženy i malé děti
- Kyselina listová v prevenci vrozených vývojových vad
- Nadváha a obezita ženy mírně zvyšuje riziko vrozených vad plodu
- Důležité minerální látky
- Kolik přibrat v těhotenství
- Jak předejít těhotenské chudokrevnosti? Jezte hodně železa!
- Tabulka sacharidů - základ pro každou ženu s těhotenskou cukrovkou
- Inzulin není zlo. Zachraňuje, když dieta nepomáhá
- Med jako potravina pro ženy? Pomůže od bolestivé menstruace i při menopauze
- Přesolené vegety, víte, co používáte?
- Léto plné vitaminů
- Hořčík a jeho význam pro naše zdraví
- Lékaři varují: Lidé přehnaně solí, už od dětského věku si extrémně zatěžují ledviny