_Čemu by se měla těhotná vyhnout
Zjistila jste, že jste těhotná a začínáte mít strach o své miminko? Do určité míry je to správné. Nástrah, které na něj uvnitř vašeho bříška číhají, může být hodně. Ale na druhou stranu, pokud se vyvarujete extrémních situací, je předpoklad, že vše dopadne dobře. Rizik, která mohou ohrozit nenarozené dítě je hodně. Ve většině případů jde ale o problémy, které se dají řešit a velké většině z nich může nastávající maminka předejít.
První zásadou by měla být správná životospráva
Základem je těhotenství bez cigaret a alkoholu. Obojí pro dítě znamená zátěž. Děti kuřaček mají nízkou porodní váhu a jsou náchylnější k dýchacím potížím. Stejně na tom jsou i děti žen, které v době těhotenství byly opakovaně vystaveny pasivnímu kouření. Těhotné by se tak měly vyhnout zakouřeným restauracím, kancelářím a dalším prostorám, kde se kouří. Ohrožené jsou i děti žen, které během těhotenství pily ve větší míře alkohol. To, co by se dalo v těhotenství tolerovat, je občasná sklenička červeného vína. Tvrdý alkohol nebo pravidelné pití piva, ale dítěti určitě neprospěje.
Dítěti mohou uškodit chemikálie
Těhotné maminky by se měly vyvarovat prostředí, kde jsou ve vzduchu chemické páry, kde přijdou do přímého kontaktu s chemickými látkami a místům se zvýšenou radiací. Pokud těhotná pracuje v takovém prostředí, měla by požádat o přeřazení na jiné místo. To samé platí i v případě fyzicky namáhavé práce. Těhotné by měly minimalizovat kontakt s prostředky, jež způsobují alergie. Sem patří například barvy na vlasy, dezinfekce nebo různá hnojiva.
Pozor na infekce
Nastávající maminka by se měla, pokud je to jen trochu možné, vyhnout všem infekčně nemocným lidem. To znamená, pokud se v okolí těhotné vyskytne člověk s rýmou, kašlem, chřipkou, střevními potížemi, oparem, bolestmi v krku nebo teplotami, je lepší se mu stranit. Těhotná by neměla ani pobývat v čekárnách u lékaře plných kýchajících nebo smrkajících lidí. To samé platí i o nemocných dětech. Pokud víte, že kamarádka má potomka s dětským infekčním onemocněním zrušte raději setkání.
Nebezpečné vaginální infekce
Nejlepší prevencí je vynechání všech aktivit, při nichž by mohlo dojít k nákaze vaginálními infekcemi. Sem patří například plavání. Pokud už to bez něj nejde, je třeba pečlivě vybírat vhodné místo. Ze seznamu by měly být vyškrtnuty rybníky i řeky. Voda v nich není čistá a může způsobit celou řadu infekcí. Lépe na tom ale nejsou ani bazény, kde se k dezinfekci používá chlór. Ten totiž dokáže zničit nejen mikroorganismy ve vodě, ale důkladně dezinfikuje i vás. Výsledkem je vybití přirozené poševní mikroflóry a tím získaná náchylnost ke všem poševním infekcím. Ideálním místem pro plavání zůstává jen moře a bazény, kde se k dezinfekci používá sůl.
Rizikem může být i sex
A to nejen z hlediska získané pohlavně přenosné infekce při nevhodně vybraném partnerovi. Sexuální aktivity totiž mohou být u těhotných s rizikem předčasného porodu »spouštěčem« nežádoucích stahů dělohy. Ty pak mohou skončit předčasnou návštěvou porodního sálu a příchodem mimča na svět v době před plánovaným termínem porodu.
Důležitý je správný výběr potravin
To, co by si těhotné měly odpustit, jsou majonézové saláty. Pokud už je z jídelníčku vynechat nemohou nebo nechtějí, musí vybírat saláty čerstvé. Nebezpečí potravin s majonézou je v tom, že mohou obsahovat nejrůznější nebezpečné bakterie. Nejznámější je asi bakterie Listeria monocytogenes způsobující listeriózu a bakterie z rodu Salmonella způsobují salmonelu. Těhotná by neměla experimentovat s jídly jejich součástí je syrové maso nebo vejce. Pozor by si také těhotné měly dát na jídla alergizující - například na mořské plody nebo silně aromatické sýry nebo ovoce. Těhotná by to také neměla přehánět s vitamínem A. jeho vysoké dávky jsou totiž pro organismus toxické a mohou poškodit miminko. V jídelníčku by tak často neměla být játra a ani potravinové doplňky s vysokým obsahem A.
Sport jen s rozumem
Všechny aktivity, u kterých hrozí pád, rány nebo vysoké fyzické nasazení by měly být během těhotenství vynechány. Pozor je třeba si dát i u míčových her, kde hrozí pády a údery míčem. Naopak prospěšné je například plavání, chůze, jóga a různé sportovní aktivity, jež jsou určené přímo pro těhotné.
Daleké cesty plánujte až po porodu
Pokud to není možné, tak je dobré zvolit optimální dopravní prostředek a cestu naplánovat tak, aby byla co nejpříjemnější a co neméně těhotnou ženu zatěžovala. Dobře žádné těhotné neudělá dlouhé sezení, případně dopravní prostředek, který se bude příliš houpat. Zrušit by těhotná měla cestování do míst, kde hrozí nějaká nákaza, nebo jiné zdravotní nebezpečí.
Léky jen po odborné konzultaci
Pokud je nutné, aby těhotná užívala léky, neměla by si je nasazovat sama, jejich volbu je třeba konzultovat s lékařem nebo lékárníkem. U chronicky nemocných žen (astmatiček, žen s Crohnovou nemocí, žen s kardiovaskulárními problémy, onemocněním ledvin, epilepsií apod.), je nutná konzultace se specialistou. Při výběru vitaminových preparátů je třeba brát ty, jež jsou určeny přímo pro těhotné.
Se zvířaty opatrně
Z hlediska prevence zdraví, by měly všechny těhotné omezit kontakt se zvířaty, u kterých si nejsou jisté, že jsou zdravá. U psů a koček žijících v bytě, je předpoklad patřičně oočkovaní a lze si tak myslet, že pro těhotnou nebudou představovat nebezpečí. To se ale nedá říct o zvířatech neznámých, žijících volně venku a zatoulaných.