_Antikoncepce – metody
Rozmnožovací pud je jedním ze základních instinktů, kterým byl člověk od přírody vybaven. Bez něj by lidstvo dávno vymřelo. V životě jsou ale období, kdy se člověk touží »množit jen klamně« a s potěšením využívá nejrůznější antikoncepční metody, které mu umožní se sexuálně vybít bez následků rodičovství. Pak ale přijde doba, kdy se ozvou biologické hodiny a člověk najednou zatouží po životě ve dvou a po potomkovi…Vymyslet způsob, který člověku umožní prožívat sex bez toho, aby při každé souloži plodil potomky je starý jako lidstvo samo. V minulosti k tomuto účelu sloužily citrónové plátky, oblázky nebo zvířecí trus, jež si ženy dobrovolně dávaly do pochvy. Pak na řadu přišly předchůdci prezervativů v podobě kozích nebo ovčích střívek. Revolučním převratem byla hormonální antikoncepce.
V současné době je metod antikoncepce celá řada. Antikoncepce, nebo také kontracepce, je označení pro techniky, jejichž cílem je zabránění vzniku těhotenství. Mezi nejspolehlivější patří hormonální antikoncepce, kterou farmaceutické společnosti nabízejí ve více podobách. Existuje ve formě polykacích tablet, injekcí i antikoncepčních náplastí. Spolehlivost jednotlivých metod je určena stupnicí tzn. Pearl Indexu, která má celosvětovou platnost. Tímto hodnocením jsou posuzovány všechny dostupné antikoncepční metody.
Při volbě jednotlivých druhů antikoncepce je důležitý individuální přístup, který zváží klady i zápory s ohledem na konkrétní ženu. Plošně doporučit jeden druh antikoncepce je nemožné.
Přehled antikoncepčních metod
- hormonální antikoncepce (tablety, náplasti, injekce, postkoitální antikoncepce)
- nitroděložní antikoncepční tělíska
- bariérové metody (fyzikální, chemické, kombinované)
- sterilizace muže a ženy
Dříve se k antikoncepčním metodám řadily i tzv. přirozené metody, mezi které patří využívání plodných a neplodních dní, sledování děložního hlenu, měření bazální teploty, přerušovaná soulož, kojení a další, ale protože tyto metody v praxi nedokáží spolehlivě zabránit početí, nelze o nich hovořit jako o antikoncepční metodě.
Pearlův index
Pearlův index, pojmenovaný podle amerického biologa Raymonda Pearla (1879-1940), je jeden ze způsobů matematického vyjádření spolehlivosti antikoncepce. Číslo říká, kolik žen ze sta, používajícíh určitou metodu po dobu jednoho roku neplánovaně otěhotní (tedy u kolika z této stovky žen metoda selže). Poprvé byla tato metoda zveřejněna v roce 1933.
Chceme-li zjistit spolehlivé údaje o účinnosti antikoncepčních metod, potřebujeme velký vzorek, čítající alespoň 1200 měsíců používání antikoncepce. V praxi sledujeme 100 žen, které mají pravidelný vaginální pohlavní styk a používají některou z antikoncepčních metod. Po 12 měsících spočítáme v této skupině nechtěná těhotenství. Pokud v této skupině během sledovaného roku otěhotněly dvě ženy, Pearlův index selhání uvedené antikoncepční metody je 2. Pokud otěhotnělo pět žen, Pearlův index je 5. Jinými slovy, čím vyšší je Pearlův index, tím větší je pravděpodobnost selhání. A naopak, čím nižší je Pearlův index, tím je zvažovaná metoda účinnější.
Index selhání měřený Perlovou metodou však nelze považovat za absolutní. Předně, různé zdroje uvádějí různé hodnoty indexu. Některé poskytují výrobci, jindy jde o různě přesné odhady. V celkovém hodnocení však panuje určitá shoda. V každém případě antikoncepce často selhává nikoli proto, že by užitá metoda byla neúčinná, nýbrž proto, že není použita správným způsobem. Z těchto i dalších příčin nemůže být Pearlův index ničím víc než orientačním bodem, užitečnou nápovědou, střípkem obecné informace. Nicméně ve světle těchto faktů má své využití coby jeden z několika faktorů při volbě vhodné antikoncepční metody.
Tabulka: Typ metody a Pearlův index
kolik žen ze sta, používajících určitou metodu po dobu jednoho roku neplánovaně otěhotní (tedy u kolika z této stovky žen metoda selže)
klikni na tabulku ke zvětšení
Během času si ale většina žen začne klást otázku - Co dělat, když se rozhodnu pro miminko? Odpověď je jednoduchá.
Přestat užívat antikoncepci.
Po vysazení hormonální antikoncepce je možné otěhotnět hned během následujícího měsíce, kdy proběhne menstruace. Tělo je pak normálně připravené na plánované mateřství.
Čtěte také: