_Aby bylo miminko čisté…

Datum publikace: 16.09.2018

Co vše je potřeba k pravidelné hygieně a koupání miminka? Určitě již máte načteny stovky internetových stránek, poptali jste se ve svém okolí a prochodili spoustu obchodů. I tak stále váháte, zda pořídit vaničku, nebo kyblíček? Jaký materiál osušky bude nejlepší? Máte si pořídit lehátko do vaničky? Tak právě tyto otázky jsme položili provozovateli e-shopu www.vsepromiminko.cz Radku Šebestovi.

Vanička, nebo kyblíček?

Podle odborníků je určitě lepší ke koupání miminka pořídit vaničku. Dítě v ní totiž leží rovně, není schoulené v klubíčku, což mamince umožňuje umýt miminku veškerá místa a kožní záhyby. V kyblíčku je mnohem obtížnější umýt například zadeček miminka, kvůli stísněnosti, a to pak může vést ke vzniku nepříjemných opruzenin. ,,Vždy jsme s manželkou používali vaničku a byli jsme spokojeni my i naše děti,“ dodává pan Šebesta.

Lehátka do vaničky ano, nebo ne?
Lehátka jsou doporučována, protože zvyšují bezpečnost dítěte při koupání a maminka má obě ruce volné. Bez lehátka musíte dítě jednou rukou přidržovat a k samotnému mytí máte volnou jen jednu ruku a to koupání zbytečně ztěžuje. Lehátka jsou zpravidla látková na kovové konstrukci či plastová. Nejprodávanější jsou lehátka molitanová, zřejmě pro jejich barevnost a tvar a také fakt, že dítě leží na měkkém molitanu, nikoliv na plastu. Naproti tomu vyšší bezpečnost zaručují spíše lehátka plastová, která se díky přísavkám dají připevnit k vaničce.

___NOX___ 

Teploměr do vody – užitečná pomůcka, nebo zbytečnost?

,,Já, jako chlap uvítám koupání s teploměrem, který mi ukáže, zda má lázeň opravdu správnou teplotu. Nikdy jsem to nedokázal správně odhadnout, a tak věřím stupnici na teploměru k tomu určenému,“ komentuje potřebu teploměru Šebesta. Investice do teploměrů není nijak vysoká, k dostání jsou zhruba od 50 korun. ,,Samozřejmě existují i vaničky, které již mají od výrobce teploměr nalepený, ale lepší je určitě zakoupit samostatný profi teploměr,“ radí Šebesta. 

Nezapomeňte na žínky a osušky

Abyste miminko nemuseli umývat jen holýma rukama, můžete si pořídit žínku, nejlepším materiálem je froté, nebo 100% bavlna. Na koupání si vystačíte většinu se dvěma kusy.

Ke koupání patří i osušky.

Nejlepší jsou plenkové či froté, samozřejmě ze 100% bavlny, kvůli schopnosti sát vodu. Froté osušky nabízí e-shopy v mnoha barvách. Do začátku vám budou stačit dvě.

Ke koupacímu rituálu patří samozřejmě i přebalování. K tomu poslouží přebalovací podložky. ,,Maminky vybírají hlavně podle rozměru, avšak doporučujeme podložku s bočnicemi po stranách, jelikož mohou zabránit nechtěnému převalení a následnému pádu dítěte, “ říká Šebesta. Podložky jsou převážně z fóliového materiálu, s molitanovou výplní či s výplní z dutého vlákna (dle typu podložky) a opatřit je lze povlakem či osuškou.

Právě zmiňovaný povlak na podložku je užitečná pomůcka. Zabraňuje totiž efektu kožené sedačky, kdy podložka nejprve chladí a poté se k ní dítě zádíčky přilepí. V povlaku je všita guma, tím odpadávají starosti s padající plenou a v případě použití povlaku z materiálu froté slouží povlak zároveň jako ručník.

 

Jako výbavu ke koupání lze pořídit i celou sadu, která je v jedné barvě. V sadě bývá vanička, plastové lehátko do vaničky, nočník, stupínek k umyvadlu, když už je dítko větší a redukce na WC, což je přechodové TV prkénko, když už dítě samo používá klasickou toaletu.

Dobrým a komfortním doplňkem pro maminky, které nemají dostatek místa v bytě a nemají kam vaničku umístit, je praktický stojan na vaničku, který se roztáhne a po koupání ho schováte podobně jako žehlicí prkno.

Na závěr je určitě důležité zmínit i zdravotní nezávadnost všech výrobků, které přijdou do styku s dítětem. ,,Všechny výrobky pro děti do 3 let musí splňovat zdravotní nezávadnost, jelikož barvy nesmí pouštět, nesmí obsahovat nechtěné látky, ftaláty a jiné nežádoucí prvky,“ upozorňuje Šebesta.

Autor: Renata Zechovská


Fyzioterapeutka Ida Hurtíková pracuje se ženami ve všech obdobích jejich života. Dříve na gyn.-por. klinice U Apolináře, nyní v soukromé praxi. Věnuje se ženám s diagnózou funkční sterility, s bolestmi v oblasti pánve, s uro/gynekologickými problémy a také těhotným ženám. Více na www.somatherapia.cz.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek