_10 tipů, jak vyprat na miminko
S miminkem se vám nezmění jen „klasický“ život, ale také prací rituály. Zajímá vás, jaký prášek byste měli používat? Jak je to s aviváží? A co vás zbaví „nezbavitelných skvrn“? Tak čtěte dál a dozvíte se odpovědi na deset zásadních otázek.
Začněte už praním výbavičky
Je dobré, když se na příchod miminka připravíte v předstihu. Proto nečekejte, až ho budete mít doma, ale pusťte se do praní základní výbavičky ještě před porodem. Ušetříte si tak spoustu času, který pak můžete věnovat péči o miminko.
Bavlna vítězí
Pokožka malého dítěte je velmi jemná a citlivá. Na trhu existuje spousta látek, které pro miminko nejsou vhodné. Proto vybírejte jen ty, které jsou z bavlny nebo bambusových vláken. Nejen, že se jedná o přírodní materiály, navíc se velmi dobře perou.
Pere se nové oblečení?
Ano. Nové oblečení byste před použitím měli vždy vyprat a poté vyžehlit. I na novém oblečení totiž mohou zůstat zbytky chemikálie, či nečistot, které se na prádlo dostanou během manipulace s ním. Praním obojí zlikvidujete.
Gel, nebo sypký prášek?
V obchodech narazíte na širokou škálu pracích prášků - gely i sypké prášky. Dejte si proto záležet a vyberte ten správný – tedy přípravek, který je určený i pro miminka. Nebojte se, že byste ho nenašli, nejčastěji bývá označený nápisem „sensitive“ nebo „pro citlivou pokožku“.
Přípravky určené na citlivou dětskou pokožku jsou často vybaveny obrázkem miminka. Bývají bez barviv a bez zbytečné parfemace. To, zda si vyberete gel, či sypký prášek není rozhodující. To, co ale oceníte, je kvalita prášku a to, jak si bude umět poradit s nečistotou a skvrnami od ovoce, čokolády a podobně.
Používat aviváž?
U dětí do jednoho roku se to nedoporučuje. Jak už bylo uvedeno, dětská pokožka je velmi citlivá a aviváž může vyvolat kožní problémy.
Pokud potřebujete prádlo osvěžit, můžete přidat do vody při praní trošku octa. Ocet je však nutné pečlivě odstranit.
Jak prát?
Bývaly doby, kdy se všechno oblečení pro miminka vyvářelo. To už dnes neplatí a stačí, pokud automatickou pračku nastavíte na 60 °C. U starších dětí můžete prát i na 40 °C. Prací prostředky by měly zvládnout vyprat prádlo i při těchto teplotách.
Pomůže máchání?
Pokud chcete mít jistotu, že na dětském oblečení nezůstane vůbec žádný prášek, tak přidejte jedno máchání navíc – ve velmi vysoké teplotě. Tím se veškerý prášek vyplaví a citlivou pokožku tak nemůže nijak poškodit.
Proč je dobré žehlení?
Rozhodně se vám vyplatí, pokud oblečení pro miminko budete žehlit. Nejen, že nebude zmuchlané, zároveň ho taky změkčí a odstraní zbylé bakterie. Ideální je, pokud prádlo žehlíte naruby. To vám zajistí, že si žehličkou nepoškodíte obrázky a aplikace. Při žehlení je třeba korigovat teplotu žehličky dle žehleného materiálu.
"Staré" dobré látkové pleny
Jestliže používáte látkové pleny, perte je na 60 °C. Vyvaření je nutné jen v případě, kdy vaše dítě trpí průjmy, nebo z nich cítíte nepříjemný zápach. Pleny jsou fajn pomocník i při hygieně dítěte, pokud plínky používáte na omývání dítěte, tak je stačí prát na 40°C.
Známe trik, který zatočí se všemi skvrnami
Pokud jste zkusili všechno, ale skvrny na dětském oblečení stále zůstávají, zkuste použít jeden tajný trik. Kupte si žlučové mýdlo, to zabere na všechno. Nejprve ho naneste na mokrý kousek oblečení, opláchněte a postup několikrát opakujte. Pak ho dejte vyprat. U silně znečištěných kousků prádla, například u ponožek zašpiněných od písku, můžete nechat mýdlo působit přes celou noc.
Autor: Petr Sobol
Čtěte také:
- Vývoj dětské pokožky pokračuje i po narození
- Narozené miminko má problémy s termoregulací, může za to i jeho kůže
- Sedmero doporučení, kterak zlepšit atopický ekzém u kojenců a batolat
- Zarudlá, suchá a svědivá kůže, to je atopický ekzém
- Potničky. Častý problém novorozenců a kojenců
- Jak dlouho čekáte na sex po porodu? Šest neděl i půl roku
- Pokožka v mrazech trpí. Správná péče uleví i atopikům
- Ne každý umí používat oplaovací prostředky. Chybami se jejich účinost snižuje