Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz
Screeningové vyšetřeníVloženo: 27.03.2019
Dobrý den, pane profesore, je mi 32 let, váha 59 kg, 1. těhotenství, v rodině máme dědičný pouze diabetes (můj otec). V 11+5 jsem absolvovala screening s tím, že výsledek byl negativni (1:1700). Detail výsledku byl hodnota FreeB-hCG: 56,3 ng/ml (1,16MoM), hodnota PAPP-A: 1,62iu/L (0,77MoM), nuchal rozměr: 2,3 mm (1,49MoM), nosní kost plodu: přítomna. Druhý, integrovaný test mi vyšel negativní (1:570), test proveden 16+2. Detail výsledku: hodnota MS-AFP: 34,7iu/mL (1,08MoM), hodnota uE3: 2,23 nmol/L (0,74MoM), hodnota Total hCG: 76,4 kiu/L (1,81MoM), hodnota FreeB-hCG 56,3 ng/ml (1,16MoM), hodnota PAPP-A 1,62iu/L (0,77MoM), nuchal rozměr:2,3 mm (1,49MoM), nosní kost plodu: přítomna. Nyní jsem 17+4 týden. Mohla bych se Vás prosím zeptat na názor, jestli je nutné podstoupit další testy (NIPT test z krve), z odběru plodové vody mám obavy. Mockrát děkuji. Přeji hezký den.
Dobrý den, především jsem velkým odpůrcem integrovaného testu. A to z mnoha dobrý důvodů. Jedním z jich je, že ženy kterého podstupují jsou potom často podobně zoufale, jako vy. Samotný kombinovaný test v prvém trimestru by měl být dostatečně informativní a stanovit individuální riziko chromozomálních poruch. Toto riziko pomocí prvotrimestrálního kombinovaného testu není nikdy nulové, protože se nejedná o diagnostiku, ale o vyhledávací test. Je potom jenom na vás, jak vnímáte konkrétní vaší míru rizika. Zdali je pro vás toto riziko přijatelné, či zda byste raději měla vyšší míru jistoty. Vyšší míru jistoty zaručí pouze test diagnostický, jako je amniocenteza nebo odběr vzorku placentární tkáně, biopsie choria. NIPT je dalším screeningovým testem, s vysokou spolehlivosti, ale také může být falešně negativní i pozitivní. Bohužel, také záleží na typu testů a laboratoři, která tento materiál zpracovává. My například v současnosti pracujeme s testem, který se jmenuje Verify. To jak by se tento test měl by hodnotit, by s vámi měl probrat lékař, který toto vyšetření navrhl. A to nejlépe jeste před provedením testu. Vic vam asi bohuzel po internetu neporadím.