Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 

Fyziologický porod dvojčat Vloženo: 05.11.2016
Vážený pane profesore! Kromě toho, že vám chci popřát krásný podzimní den, se na vás chci obrátit s dvěma odbornými dotazy. Čekám dvojčata a doposud se u mě neobjevila žádná indikace toho, že bych měla být zařazena do rizikové skupiny, u které se o císařském řezu uvažuje preferenčně jako o vhodnějším řešení. Obě dvojčata jsou však stále v labilních polohách. Je něco kromě zdravého stravování a přiměřené fyzické aktivity, co pro udržení tohoto příznivého vývoje mohu udělat sama? Druhý dotaz se týká anestezie a suplementace oxytocinu. Věřím, že ženské tělo je navrženo dostatečně dobře, aby zvládlo porod fyziologicky. Zároveň si však uvědomuji existenci legislativních strašáků, které nad lékaři visí (a v žádném případě s nimi nesouhlasím). Existuje v ČR někdo ochotný být u zcela (nebo kvasizcela) fyziologického porodu dvojčat? Co bych měla vědět předtím, než se medikace vzdám, kromě principu jejího fungování? Děkuji, S.
Vloženo: 23.01.2017
_ Odpovědět
Dobrý den, polohu plodu sama ovlivnit nedokážete, resp. nemáme metodu jak ji ovlivit. Porod dvojčat je spojen s vyšším rizikem komplikací a obvykle se rodí spontánně jen dvojčata, kdy jsou obě v poloze podélné, hlavičkou. Otázka vedení porodu se řeší v závěru těhotenství a je s výhodou posoudit v porodnici, do které budete v závěru těhotenství chodit.
Přidat odpověd: