_Zrádné jarní alergie

Datum publikace: 10.05.2018

Sluníčko láká ven, vše venku voní a bzučí! Na první pohled téměř idyla, ne však pro alergiky! Pro ty začíná období plné potíží.

Mezi časté jarní alergeny patří pyly, které nejčastěji způsobují svědění očí, vodnatou rýmu a kašel. V současné době je hlavním alergenem bříza a dub a všudy přítomný pyl z řepky olejky a jehličnany. Na ně volně naváže šťovík a jitrocel a následně se přidají trávy a tak to bude pokračovat dál, až do podzimních měsíců. „Pokud člověk ví, že trpí na pylovou alergii a má pravidelně užívat léky, je nutné, aby je skutečně pravidelně užíval po celou dobu své pylové sezóny. Problém může být u lidí, kteří o své alergii nevědí, tedy pokud jde o první problematickou sezónu. Svědění očí a rýmu je vhodné řešit s praktickým lékařem. Pokud by se však objevila náhlá dušnost či štěkavý kašel, doporučuji volat rychlou záchrannou službu. Alergie mohou způsobovat akutní laryngitidy i astmatický záchvat a tyto potíže nesnesou odklad,“ varuje MUDr. Martin Houdek, ředitel Záchranné služby středočeského kraje.

Jak se bránit pylu

Pyl je všudypřítomný, jen těžko před ním lze utéct. Pár opatření, která pylovým alergikům ulehčí život, však je možné udělat.

  • omezte denní větrání a větrejte spíš v noci
  • pořiďte si domů čističky vzduchu
  • do oken instalujte protipylové sítě
  • omezte pobyt v přírodě a po příchodu domů si pečlivě omyjte obličej
  • pokud máte předepsané léky, tak je užívejte pravidelně

Pylovým alergikům vyhovuje deštivé počasí, pravidelný dlouhotrvající déšť totiž přírodu „spláchne“ a pylových zrnek je tak v ovzduší méně.

 

Zrádné sluníčko

Jarní sluníčko je intenzívní a mnozí jeho sílu poznají v podobě solární alergie. Prevencí vniku nepříjemně svědivé vyrážky je zabránění dopadu slunečních paprsků na pokožku. V tom mohou pomoci UV krémy, oblečení (existují i speciální oblečky do vody, které rychle schnou a zároveň chrání citlivou pokožku) i omezení slunění a pobytu na sluníčku.

Pokud dojde k podráždění pokožky slunečními paprsky, je vhodné pokožku ošetřit klidnícím protialergickýcm gelem, nebo užívat léky proti alergii, i ty mírní svědění.

Pozor by měli dát všichni, kdo užívají nějaké léky. Kombinace slunečních paprsků a mnoha preparátů (například antibiotik) může vést ke vzniku svědivé vyrážky.

Začíná sezóna hmyzu

Včely, vosy, sršni – i oni vítají jaro a jsou všude kolem nás.  K sobě je lákáme sladkými limonádami, zmrzlinami i tím, že venku obědváme, či večeříme. „Bodnutí hmyzem s následnou alergickou reakcí je častou příčinou výjezdů záchranářů během teplých měsíců. Pokud člověk začne otékat, dusit se či upadat do bezvědomí, je důležité, aby dostal urychleně první pomoc. U citlivých jedinců může bodnutí hmyzem vyvolat vážné, život ohrožující zdravotní komplikace,“ komentuje lékař.

První pomoc při bodnutí hmyzem

  • místo chlaďte
  • pokud dochází k otoku, tak podejte léky proti alergii
  • v případě, že člověk popisuje mdloby, nevolnost, otok je velmi intenzívní, postižený začíná trpět dušností, či jde o silného alergika, tak ihned volejte rychlou záchrannou pomoc.

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek