_Bolest zad dokáže potrápit. Zbavte se jí bez léků

Datum publikace: 15.01.2019

Těhotenství a váhový přírůstek, který doprovází vývoj plodu, je velký nápor na záda žen. Problémy jsou zejména v křížové oblasti, která je zvyšující se hmotností nejvíce namáhaná. Léky proti bolesti se v době očekávání potomka doporučují až v nejvyšší nouzi a pouze po konzultaci s lékařem. Jak tedy bolesti zmírnit? Jde i bez léků!

„Tělo v době těhotenství prochází v relativně krátké době celou řadou proměn. Hormonální změny vedou k uvolnění vazivových struktur, což je jeden z důvodů bolestí zad v těhotenství. Dalším důvodem je změna těžiště a změna postoje, které souvisí s již zmíněnou zvyšující se hmotností,“ vysvětluje soukromý pražský fyzioterapeut Petr Slabý.

Jak tělo včas připravit na těhotenství

S fyziologickými pochody, které těhotenství doprovází, žena moc nenadělá, co však ovlivnit může, je její celková kondice. V ideálním případě je dobré s aktivitou začít už před otěhotněním. „Ženy, které jsou zvyklé se o sebe pravidelně starat a průběžně se věnují fyzickým aktivitám, mívají správné držení těla a svaly trupu jsou v rovnováze. To se samozřejmě pozitivně odrazí i následně v těhotenství,“ říká fyzioterapeut. Ideální pohybové aktivity, a to nejen pro přípravu na těhotenství, je cvičení na labilních plochách, balancování na velkých balónech, posilování těla se závěsným posilovacím systémem, nebo cvičení určená přímo pro ženy jako je zumba, břišní tanec ale i běžný tanec, plavání a podobně.

„Z počátku bych všem radil zainvestovat do trenéra. Při cvičení je důležitá technika, nutné je cviky provádět bez chyb a bez toho, že by si člověk fixoval špatné návyky. Chyby se těžko napravují a mohou udělat mnoho špatného, ať již v podobě přetížení jedné skupiny svalů, v podobě špatného zapojování svalů či držení těla,“ vysvětluje Petr Slabý.
Posilování a cvičení by samozřejmě mělo být vedené s rozumem. Je zbytečné, aby si ženy nakládaly větší zátěž, než je třeba. Příprava na těhotenství není vrcholový sport, jde jen o to, aby tělo bylo v optimální fyzické kondici.

Bolesti zad zmírní chůze i voda

S fyzickými aktivitami je možné začít i v době probíhajícího těhotenství. „Všechny aktivity je nutné konzultovat s lékařem a provádět je s ohledem na svůj aktuální zdravotní stav,“ varuje fyzioterapeut. Vhodným pohybem pro těhotné je chůze, plavání, jóga a všechny fyzické aktivity, které jsou připravované vysloveně pro těhotné. „Chůzi lidé často nepovažují za dostatečnou fyzickou aktivitu. Ale opak je pravdou. Chůze blahodárně působí na krevní oběh a koriguje váhový přírůstek pomocí zvýšeného spalování kalorií, což je přesně ten účinek, který vaše záda v době těhotenství potřebují,“ popisuje Petr Slabý.

To, čemu ženy naopak často věří, je cvičení ve vodě. „Obrovskou výhodou pohybu ve vodě je efekt odlehčení tělesné hmotnosti. Voda umožní provádět pohyb bez přetěžování kloubů a páteře a zároveň působí odpor, což zefektivňuje cvičení,“ vysvětluje odborník. Mnoho bazénů a aqua středisek nabízí těhotným ženám celou řadu cvičebních programů. Některé zdravotní pojišťovny na tato cvičení i přispívají.
Aktivit pro těhotné je celá řada, možné je využít i rotoped bez zátěže či posilování jednotlivých partií s gumičkami. Platit by ale vždy mělo, že pokud žena během cvičení cítí nepohodlí, nepříjemné bolesti, nepříjemné pnutí či dokonce bolest, musí s cvičením přestat.

Tejpy a masáže zádům uleví také

Možností, jak odstranit bolesti je i aplikace tejpů. „Tejpování se velmi rychle vyvíjí a je hojně využívané, a tak není divu, že je začaly využívat i těhotné ženy. Kineziotejp je pružná bavlněná páska, která má roztažitelnost podobnou jako lidská kůže. Je hypoalergenní a tak je ve většině případech velmi dobře snášena,“ popisuje Petr Slabý. V době těhotenství může zkušený fyzioterapeut pomocí tejpů správně rozložit hmotnost rostoucího bříška a tím odlehčit přetíženým zádovým svalům. A to se následně odrazí i ve zmírnění bolesti v této partii.
Bolesti zmírní i masáž zad. I tu by měl provádět zkušený masér či fyzioterapeut.

 

Autor: Barbora Neubergerová


Fyzioterapeutka Ida Hurtíková pracuje se ženami ve všech obdobích jejich života. Dříve na gyn.-por. klinice U Apolináře, nyní v soukromé praxi. Věnuje se ženám s diagnózou funkční sterility, s bolestmi v oblasti pánve, s uro/gynekologickými problémy a také těhotným ženám. Více na www.somatherapia.cz.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek