_Zánět středního ucha? Předejděte mu posilováním imunity

Zánět středního ucha? Předejděte mu posilováním imunity
Datum publikace: 17.01.2018

Děti můžou někdy pořádně trpět. Bodavá bolest ve středouší značí jediné - zánět středního ucha. Právě  nyní má toto onemocnění nejlepší podmínky pro to, aby mohlo vesele bujet. Dá se mu přitom předcházet.

Silná bodavá bolest, která dohání k slzám a je typickým příznakem zánětu ucha, se nejčastěji objevuje u dětí od 6 měsíců do tří let. Její nedostatečná léčba může mít fatální důsledky v podobě trvalého poškození sluchu. Děti jím trpí často, může se totiž vyvinou z obyčejné rýmy.

Přichází náhle

„Zánět středního ucha jsem prodělal předloni v 26 letech. V noci mě přepadla silná bolest. Bylo to příšerné,“ popisuje své zkušenosti Matěj (28).



„Nedokážu si vůbec představit, jaké to musí být pro dítě. Pro mne to bylo hrozné. Noční cesta na pohotovost, antibiotika, následné píchání ucha, nikomu to nepřeju,” doplnil muž.

 „Zánět může akutně propuknout v noci, když ležíme, protože se infekce snáze dostane Eustachovou trubicí do ucha,“ upozorňuje lékař Bohumil Zdichynec.

Zánět středního ucha je charakteristický intenzivní pulzující bolestí v ušní oblasti. Bolest obvykle doprovází pocit zalehlého ucha, hnisavý či hlenovitý výtok, horečka, případně zvětšené mízní uzliny. Pokud je napadeno vnitřní ucho, ztrácíme rovnováhu, je nám nevolno až na zvracení a postupně se může zhoršovat sluch. Jiného původu je zánět zevního ucha, který se vyskytuje především u starších osob a diabetiků či jiných nemocných se sníženou imunitou.

Ve zdravém těle zdravý duch

Podle lékaře je možné onemocnění, které se dokáže vyvinou i z obyčejné rýmy, předcházet. „Imunitní systém dlouhodobě posiluje především zdravý životní styl, vyvážené stravování plné vitamínů, dostatek pohybu a správný pitný režim. V chladném období můžeme zapojit také saunování, vydatnější odpočinek, případně vybrané přírodní doplňky stravy,“ radí lékař. „Imunitní systém přirozeně posiluje zdravá výživa, ta však při větší zátěži organismu nemusí stačit. V zimních měsících či při stresu tedy mohou tělu chybět důležité mikroživiny, jejichž spotřeba v těchto situacích roste. Zvyšuje se tak riziko infekce,“ informuje lékař.

V zimě není od věci dopovat děti a vlastně i sebe také doplňky stravy. O tom se ale každý musí poradit se svým lékařem, nebo lékárníkem. Zánět středního ucha obvykle končívá zmírněním bolesti propíchnutím bubínku, což provede lékař se specializací ORL. Bubínek může však také prasknout samovolně.

Autor: Zuzana Zelenková

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek