_Zánět Eustachovy trubice? Pozor, aby nepřešel v zánět středního ucha, hrozí i hluchota

Datum publikace: 03.12.2018

Zalehlé uší, tlumené zvuky, praskání, klikání, šumění v uchu? Ne, nepřicházíte o sluch, vypadá to na zánět Eustachovy trubice. Tuhle srandu byste rozhodně neměli podceňovat.

Eustachovou trubicí (která se nachází v uchu) může v dětství proniknout zánět středního ucha. A to potom dětičky moc bolí a skončí to kolikrát nepříjemným pícháním ucha. Takový zánět středního ucha totiž mnohdy končívá dočasnou hluchotou.

Akutně se objeví v noci

Podle Dětské ORL kliniky Fakultní nemocnice v Motole každoročně onemocní zánětem ucha 200 až 1 000 dětí ve věku do 4 let. Za výhradně dětskou nemoc však bývá považován mylně. Proto když příznaky udeří v dospělosti, často nás ani nenapadne, kde může být zakopaný pes. Zánět ucha přitom během svého života prodělá podle odborníků až 75 % lidí.
 


„Zánětu středouší předchází obvykle virová infekce horních cest dýchacích, která do středouší pronikne Eustachovou trubicí spojující dutinu nosní se středouším nebo z krve. Druhotně dochází k bakteriální infekci. V dětství i dospělém věku bývají příčiny takřka totožné a na začátku vypadají nevinně. Běžná rýma, kašel či zánět horních cest dýchacích ovšem mohou být spouštěčem nepříjemného zánětu ucha,“ vysvětluje celostní lékař Bohumil Ždichynec.

Proto zejména v zimním období, kdy se viry a bakterie šíří více, dochází k návštěvám pohotovosti nejčastěji. „Zánět může akutně propuknout v noci, když ležíme, protože se infekce snáze dostane Eustachovou trubicí do ucha,“ upozorňuje lékař.
 

Eustachova se skádá ze dvou částí, z koštěné a chrupavčité. Po dosažení středoušní dutiny se mění docela. Má ventilační funkci, drenážní funkci a ochrannou funkci.

Zánět Eustachovy trubice se léčí podle toho, co zánět vyvolalo

V případě bakteriálního zánětu se používají antibiotika.
Dále lze použít manévry ke zprůchodnění Eustachovy trubice (pokud není přítomna infekce), nosní kapky ke zklidnění sliznic nebo léky proti alergii. V případě zánětu Eustachovy trubice, který se již rozšířil i do středního ucha, bývá nutné „píchnout bubínek“ a zavést do něj ventilační trubičku.
 
Autor: Zuzana Zelenková

MUDr. Antonín KaprálMUDr. Antonín Kaprál, soukromý gynekolog z Prahy 6, s mnohaletou praxí porodnickou i gynekologickou, 6 let pracoval na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF v Praze, kde se mimo jiné zabýval reprodukční medicínou, následně jako primář Gynekologicko-porodnického oddělení v Kolíně. Je odborníkem na antikoncepci a hormonální substituční léčbu. Více o něm naleznete na www.mudr-kapral.cz


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek