_Zahoďte plíny a vytáhněte nočníky. Víme, jak na to!

Zahoďte plíny a vytáhněte nočníky. Víme, jak na to!
Datum publikace: 09.10.2017

Kdy by dítě mělo „zahodit“ pleny a začít chodit na nočník? Každá máma má svůj zaručený recept, který před ostatními brání zuby nehty. Jenže ne vždy to funguje tak, jak má. Jsou však ověřené rady, které vám pomohou.

Naše babičky to měly snadnější. Neexistoval internet, a tak nemohly trávit čas pročítáním diskusí a debatovat o tom, které plínky jsou lepší a které rozhodně nekupovat. Místo toho dokolečka vyvařovaly, praly a žehlily. Není divu, že se snažily co nejdříve látkové pleny odložit a dát dítě na nočník rychleji, než je tomu nyní.

Vypněte televize a mobily

V současné době rodiče čekají, až je dítě připravené. Nebo spíše, až jsou připraveni oni. Někteří dokonce plínky odkládají až s nástupem dětí do školky. „Věřím, že všechny děti jsou připraveny používat nočník, a to ve dne i v noci, když jsou 22 měsíců staré,“ říká autorka knihy o trénování na nočník Lora Jensenová. Sama je matkou šesti dětí, a tak dobře ví, o čem mluví. Podle ní je důležité dětem neustále připomínat, aby si „odskočily“, až to budou potřebovat. Taky doporučuje vypínat televize a mobilní telefony, které dítě rozptylují a narušují tolik důležitý trénink. „Nácvik na nočník může být složitý. Znamená to skutečně zůstat tři dny doma a nedělat nic. Zaměřte všechen svůj čas i pozornost na dítě, a to po dobu tří dnů,“ doporučuje Jensenová.

Trápí vaše dítě noční pomočování? Přečtěte si, jak se dá léčit.

Věřte zkušeným

Jsou však i jiné možnosti, které můžete vyzkoušet. Řada těch nejpovolanějších, tedy rodičů, doporučuje dát dítěti čas a nechat vývoj událostí v jeho režii. Hlavně na něj netlačit a ono si pak samo řekne, když bude potřebovat na nočník. „Můžete počkat, až k tomu dítko uzraje, nebo co pět minut dennodenně posazovat na nočník a vytrvat,“ píše jedna z maminek v diskuzi. „Jako inspiraci jsme lepili samolepky za každé vyčurání nebo bobek,“ dodala další.

„Chválit a chválit,“ zní další rada. Některé mámy doporučují hrací nočníky. Důležité rovněž je, aby byl nočních dítěti neustále na očích. „My jsme pořídili dva - jeden do dětského pokoje a jeden do obýváku, aby to malý neměl daleko,“ říká diskutující Hanka. Dítka by taky měla vědět, že se na nočníku nehraje, ale že slouží k jiným účelům. Zároveň se doporučuje dodržovat intervaly, ve kterých se má nočník využívat – třeba před spaním či po jídle. Můžete vyzkoušet i zábavné metody. „Můj muž chodil se synem „zalévat" kytičky na zahradu a vlastně si ani nevšiml, že se jedná o učení a ne o zábavu,“ napsala Katka.


Shutterstock.com

Bezplenková metoda

Další možností je i takzvaná bezplenková metoda, která se stále rychleji šíří napříč celou Evropou a s níž se doporučuje začít do šesti měsíců dítěte. O co vlastně jde? Maminky drží své dítka v klubíčku nad vhodnou nádobou (miska, toaleta či umyvadlo) tak, aby si mohla ulevit mimo své pleny. Tato metoda údajně napomáhá k tomu, že jsou děti klidnější, méně uplakané a netrpí na bolesti či opruzeniny. Rodiče, kteří tuto metodu využívají, zároveň tvrdí, že se dítě naučí chodit na nočník mnohem dříve, než ty, které je nepraktikují.

Říká se, že pokud chcete dítě naučit chodit na nočník a zbavit ho plen, nejprve byste se jich měli zbavit vy. Zkuste všechny, co máte schované po skříních a kabelkách, vyhodit a naučte se společně fungovat bez nich. A pokud to neklapne, určitě zafunguje nějaká další metoda. Chce to čas, trpělivost a taky pořádnou dávku fantazie. Někdy se možná od dítka dočkáte nadělené katastrofy, ale výsledek bude stát za to.

Autor: Petr Sobol


por. as. Veronika TopferováPorodní asistentka Veronika Töpferová  vystudovala vyšší odbornou školu, obor porodní asistentka, praxi absolvovala v porodnicích FN Bulovka a Motol. Po zakončení studií nastoupila jako porodní asistentka do ÚPMD v pražském Podolí. Ráda Vám odpoví na otázky z oblasti předporodní přípravy, samotného porodu a šestinedělí. Vzhledem k tomu, že je sama maminkou dvou dětí, ráda se s Vámi podělí i z tohoto pohledu o své zkušenosti.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek