_Zácpa může čekání na miminko znepříjemnit
Čekáte miminko, bříško se vám začíná pomalu zakulacovat a zároveň se začínají čím dál častěji dostavovat pocity plnosti, tlaku a nepříjemných křečí spojených s nadýmáním. Když se zamyslíte nad příčinou, zjistíte, že už pár dní máte zácpu…
V těhotenství je zácpa velmi častá a doprovázet může celou dobu jiného stavu. V počátku gravidity je hlavní příčinou zácpy změna v hladině hormonů v krvi. Jak se začne zvyšovat hladina hormonu progesteronu, jež má v těle zajistit podmínky pro přijetí a vývoj plodu, dochází ke zpomalení funkce střev. Jejich pohyb – peristaltika – se zpomalí a obsah střev z těla přestane odcházet tak pravidelně, jak by měl. V okamžiku, kdy miminko v bříšku začne růst, potřebuje stále více místa ke svému vývoji a děloha začne reagovat zvětšováním. Bříško se viditelně kulatí, ale zároveň dochází i k útlaku orgánů v břiše a střeva ztrácí svou přirozenou průchodnost tím, že nemají dostatek místa, kromě toho je bráněno odchodu obsahu střev i tím, že spodní část dělohy tlačí i na konečník. Výsledkem toho je bolest, pocit plnosti a časté, ve skrze zbytečné vysedávání na záchodě. Ale těhotenství je třeba nějak »přežít« i s touto komplikací a těžko lze počítat s tím, že si střeva svůj obsah dokáží uchovat až do porodu.
Jak se zácpy zbavit?
Pokud se objeví bolesti je v prvé řadě nutné rozpoznat, zda jde jen o projev zácpy nebo zda vzniká nějaký vážnější problém, který by mohl skončit i předčasným ukončením těhotenství.
Pokud jste si jistá tím, že vše způsobují opravdu jen přeplněná střeva, můžete se pokusit je rozhýbat. To se vám může povést tím, že se rozhýbete sama. Nemáte li od lékaře zakázaný pohyb, tak začněte chodit na dlouhé procházky, plavat nebo se přihlaste do kurzů cvičení pro těhotné. Existuje jich celá řada, od jógy až pro těhotenskou gymnastiku. Odlehčit vám může i zvýšené množství vlákniny ve stravě. Do jídelníčku zařaďte celozrnné pečivo, hodně zeleniny a ovoce. Vyhýbejte se jen nadýmavé zelenině, která by potíže ještě znásobila. Ideální je například strouhaná červená řepa, mrkev, ananas, meruňky, jablka, sušené švestky nebo ovoce s jadérky. Fajn jsou třeba fíky, maliny, ostružiny nebo jahody. Pomoci mohou i kompoty, například meruňkové nebo švestkové. Na místě jsou i cereálie, případně mleté otruby. To vše střeva umí prohnat a vyčistit.K dostání jsou i přípravky, jež v sobě obsahují sušenou vlákninu, kterou rozděláte ve vodě a vypijete. To co střeva ke svému lehčímu vyprazdňování potřebují je i dostatek tekutin. Jako těhotná byste měla vypít 2-3 litry tekutin denně. Ideální jsou minerální vody, ovocné a zeleninové šťávy nebo neperlivá voda. Nevhodný je silný černý čaj. Střevům udělají dobře i živé střevní bakterie. Ty najdete v jogurtech s živou mikroflórou, nebo si můžete zakoupit v lékárně potravinový doplněk, který je v sobě obsahuje. Pokud volíte raději přísun bakterií v jogurtech, vybírejte druhy obohacené vlákninou a ovocem s jadérky.
V krajním případě si můžete pomoci i preparáty s lehkým projímavým účinkem. O tom, který smíte jako těhotná, se ale poraďte s lékařem nebo v lékárně. Možným řešením je dávka rozpustného magnézia, které může předepsat gynekolog. Magnézium (hořčík) se ve vysokých dávkách v těhotenství podává jako přípravek tlumící děložní stahy v případě, že hrozí předčasný porod. Kromě toho ale působí projímavě. V nižších dávkách by vám tak mohl s boji se zácpou pomoci.
Železo zácpu zhorší
To co naopak zácpu umí způsobit, jsou vyšší dávky železa. Velká většina nastávajících maminek trpí chudokrevností. A ta se řeší právě užíváním preparátů se železem. Pokud vám tedy lékař předepíše přípravek obsahující železo a vám to pak potíže se zácpou prohloubí, je třeba preparát vyměnit za jiný, vhodnější. A dobrá zpráva na závěr. Pokud se zácpou bojujete celé těhotenství, útěchou vám může být, že po porodu odezní. Vše se srovná poté, co děloha přestane tlačit na střeva a co se začne rovnat hladina hormonů do normálu. Ale ani s tímto vědomím zácpu nepodceňujte. Urputná zácpa je totiž prvním krokem ke vzniku hemoroidů a kromě toho vám může začít způsobovat předčasné tuhnutí břicha v podbřišku. A to v době těhotenství není dobré.