_Za nechutenství a podrážděnost mohou i afty
S afty se během života setká snad každý člověk. Někdo ojediněle, jiný opakovaně. Statistiky ukazují, že náchylnější k jejich výskytu jsou ženy a mladší dospělí. Nevyhýbají se však ani malým dětem.
Jak afty vypadají
Afty jsou drobné bolestivé vřídky vytvářející se na sliznici dutiny ústní, objevit se mohou ale i na jazyku a dásních. U malých dětí mohou být příčinou mnoha potíží – odmítání jídla, mrzutosti, plačtivosti i problémů s usínáním. „Prvním příznakem vznikajícího aftu bývá červená bolestivá skvrnka, ze které se během hodin až dne vytvoří puchýřek. Ten praskne a vytvoří se z něj vřídek s ostře ohraničeným červeným lemem, často povlečený žlutobílým povlakem. Místo vzniku aftu může být nejen citlivé na mechanické podráždění, ale i oteklé,“ popisuje MUDr. Kateřina Klauzová z dermatologického oddělení Asklepion – Kliniky estetické medicíny.
Někdy se objeví jen jednou…
U aft se rozlišují dvě formy.
U části populace je objevení aft ojedinělou epizodou, která tak jak přijde, tak sama pomine. Aft se vytvoří, hojí se 1 – 2 týdny a zmizí. Příčinou takto vzniklé afty velmi často bývá akutní infekce, poranění sliznice, které vznikne například kousnutím se nebo tlakem rovnátek či zubní protézy. „Vyvolávacím momentem může být prodělaný stomatologický zákrok, tepelné poškození sliznice úst nebo chemicko-toxická reakce. Tento typ aft nemá tendenci se vracet,“ vysvětluje MUDr. Klauzová.
Jindy se stále opakuje…
V některých případech jsou však afty vleklou záležitostí trvající často i řadu měsíců, během nichž jeden výsev aft končí a druhý plynule navazuje za ním.
U tohoto typu aft není jasná příčina vzniku. Ví se jen, že se mohou objevit v každém věku, zasahují především sliznici jazyka a přední části úst a v jednom výsevu se může objevit dva až šest hnisavých vřídků.
„Jako možné příčiny vzniku těchto aft se uvádějí gastrointestinální poruchy, nedostatek železa, kyseliny listové nebo vitaminu B 12. Některé ženy občas uvádějí, že výsev aft souvisí s jejich menstruačním cyklem. Podle některých názorů výsev může ovlivnit i užívání některých léků, nadměrné žvýkáním žvýkaček, konzumace sladkého jídla či pití alkoholu. Faktorem podporujícím rozvoj aft může být i stres a oslabení organismu,“ dodává lékařka.
Jak se aft zbavit?
Pokud jde o ojedinělou záležitost, není třeba se znepokojovat. Bolest a otok aft je možné zmírnit lokálními preparáty, případně je možné je ošetřit slabým dezinfekčním roztokem hypermanganu, který se pomocí vatových štětiček na afty nanese.
Pomoci může i odvar z heřmánku či šalvěje, jimž si dítě (ale i dospělí) vyplachují ústa. Proces hojení je možné urychlit používáním ústních vod s dezinfekčními a hojivými účinky. Při hojení aft je možné sáhnout i po speciálních gelech nebo rozpustné náplasti s účinnou léčivou látkou, které se přikládají na postižené místo. "Akutní bolest umí potlačit i cucání ledu a součástí léčby by mělo být i dočasné vynechání ostrých jídel a nápojů z jídelníčku, které afty mohou dráždit a způsobovat zbytečnou bolest. Na toto by měly pamatovat zejména maminky, jejichž děti na afty trpí. Většina dětských nápojů totiž může být tím, co při výsevu aft způsobí ostrou bolest,“ dodává lékařka.
Složitější je léčba v případě urputných, často se opakujících aft.
„I v těchto případech je možné místně afty ošetřit tinkturami s protizánětlivým nebo adstringentním efektem, případně léčbu podpořit kloktáním ústních vod. Před jídlem je možné ke zmírnění bolesti použít anestetické přípravky, které je možné zakoupit volně v lékárnách. Ve vážných případech je vhodné zahájit i celkovou terapii pomocí glukokortikoidů, imunosupresiv nebo antibiotiky, které předepíše lékař,“ doporučuje lékařka.
V rámci podpory imunitního systému je dobré zvýšit přísun vitaminů, hlavně B 12, kyseliny listové a vitaminu C. V některých případech je možná i léčba laserem, ten podporuje hojení a regeneraci sliznice a tlumí bolest.