_Vzhled pajizévek pomůže vylepšit laser

Datum publikace: 25.02.2013

Pajizévky jsou nechtěnou vzpomínkou na dobu jiného stavu, se kterou se setká většina maminek. Jejich vznik souvisí s rychlým rozpínáním se kožních tkání, které jiný stav doprovází a kterému nelze nijak zabránit. V prevenci i následné korekci vzniklých pajizévek je v současné době možné s úspěchem použít laser.

Pajizévky – strie – jsou zjizvením kožních tkání, ke kterému dochází v jejich hlubokých vrstvách v důsledku potrhání podkožních vláken. Nejčastějším místem jejich vzniku je oblast břicha a boků, prsů a hýždí.
„Vznik strií souvisí s elasticitou pokožky, to znamená s kvalitou elastických a kolagenových vláken, která je dána především geneticky. Jsou ženy, které s pajizévkami nemají výrazný problém, a na druhé straně jsou ženy, u kterých k jejich vzniku dochází masivně,“ vysvětluje docent MUDr. Roman Šmucler, majitel Kliniky a institutu estetické medicíny Asklepion a zástupce přednosty Stomatologické kliniky VFN v Praze.

Jak s pajizévkami bojovat

V minulosti bylo jen málo možností, jak pokožku před vznikem strií ochránit, v současné době účinné preventivní metody již existují.
V rámci prevence je vhodné pokožku v zátěžových místech ihned od začátku těhotenství ošetřovat speciálními krémy či mléky, jejichž cílem je pokožku zvláčnit, hydratovat a dodat jí potřebné živiny. „Vhodné jsou například přípravky obsahující účinnou látku dexpanthenol, která se v kožních buňkách přeměňuje na kyselinu pantothenovou. Tato látka je důležitá nejen během regenerace pokožky a hojení, ale zároveň i zvyšuje pružnost kůže, což je v době jejího rozpínání zásadní,“ popisuje docent Roman Šmucler.
V rámci prevence je i v domácím ošetření možné používat lasery. „V tomto případě jde o biostimulační lasery, které nejsou invazivní a jejich používání v době jiného stavu je bezpečné,“ dodává lékař.

Co když se vytvoří

Lasery dokáží pomoci i tehdy, došlo -li již k vytvoření strií. Rozdíl v ošetření se liší dle jejich stáří. „U starých strií, které jsou již vybledlé, se používá frakční laser či frakční radiofrekvence. Jejich aplikací dojde k cílenému poškození části strie a vyvolání místního zánětu. V rámci regenerace kůže následně dochází z okolní nepoškozené tkáně ke zhojení laserem porušených částí. Díky probíhajícímu zánětu je pajizévka přetvořená a tím dochází k její korekci,“ popisuje docent Šmucler.
U čerstvých pajizévek, které jsou nápadné především svým výrazným červeným zbarvením, je princip ošetření jiný. „U těchto pajizévek skvěle funguje pulzní barvivový laser. Díky jeho působení dojde ke zvýšenému prokrvení a podpoření hojení kůže. Při jeho použití nedochází k žádnému poškození pokožky a aplikace světla je vnímána pouze jako štípnutí,“ dodává lékař.

Pozor na sluneční záření

Pokud se žena rozhodne pro ošetření laserem (a nemusí jít pouze o ošetření strií) je třeba, aby věděla, že na laserem ošetřenou pokožku nesmí dopadat sluneční paprsky. UV záření by totiž mohlo být příčinou komplikací v průběhu hojení a vzniku nežádoucích hyperpigmentací.
„Ideální dobou pro laserové ošetření jsou podzimní, zimní a rané jarní měsíce, kdy je minimum slunečního záření.
Podstoupí-li žena výkon v období, kdy je intenzita slunečního záření zvýšená, je třeba, aby po ošetření používala ochranné krémy s vysokým UV filtrem, který pokožku před působením slunečních paprsků ochrání,“ doplňuje lékař.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek