_Vývoj dětské pokožky pokračuje i po narození

Vývoj dětské pokožky pokračuje i po narození
Datum publikace: 08.11.2011

Dětská kůže je velmi citlivá na vlivy zevního prostředí. Hlavním důvodem je její nevyzrálost. 

Dětská kůže má svá specifika. Obsahuje více vody než pokožka dospělého člověka, má slabší rohovou vrstvu a bývá citlivější na vlivy zevního prostředí. Ochranné funkce jako tvorba pigmentu nebo imunitní systém v průběhu prvních let teprve dozrávají.

Nitroděložní vývoj

Lidská kůže se skládá ze tří vrstev:

  1. pokožky
  2. škáry
  3. a podkožní tukové tkáně.

Pokožka se krátce po oplození vajíčka (kolem 4. týdne těhotenství) začne vyvíjet ze zevního zárodečného listu zvaného ektoderm. Škára a podkožní vazivo vznikají ze střední části zárodečného listu – z mezodermu. Potní žlázy, mléčné žlázy, vlasy, chlupy, vousy a nehty, které se označují jako kožní adnexa, se vytvářejí spolu s pokožkou z ektodermu. U zdravého novorozence je kůže plně vytvořena, její vyzrávání však pokračuje až do druhého roku věku. Za známku donošenosti narozeného dítěte je považována vyvinutá nehtová ploténka, u které volný okraj nehtu přesahuje přes konec prstu.

Slovníček pojmů

Kůže (dermis) – je největší orgán lidského těla. Pokud by se kůže dospělého člověka rozprostřela, zaujala by plochu 1,6 – 1,8 m2 a vážila by 4-5 kilo.
Pokožka (epidermis) – je horní vrstva kůže, její průměrná tloušťka je 0,2 mm (nejsilnější je na chodidlech, nejslabší na očních víčkách). Je tvořena dalšími sedmi vrstvami.
Škára (corium) – je prostřední vrstvou kůže, na své spodní hranici přechází v podkožní tukovou tkáň. Škára je protkána cévním řečištěm a je inervována.
Podkožní tuková tkáň – je spodní vrstvou kůže. Její tloušťka je různá, nejslabší je na očních víčkách, nejsilnější vrstva je na hýždích a stehnech.


Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Monikou Arenbergerovou z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek