_Vyvarujte se probdělých nocí!

Vyvarujte se probdělých nocí!
Datum publikace: 10.11.2011

Většina maminek to zná – narozené miminko je pro ně tou nejkrásnější bytostí a čas strávený s ním je k nezaplacení. Ve dne, v noci mu chtějí být na blízku a kolébání, zpívání a chování jsou ty nejúžasnější činnosti, jaké mohou být. Jenže u mnohých maminek a miminek, je to začátek začarovaného v podobě probdělých nocí.

Přesto, že si to málokterá maminka uvědomuje, miminko se velmi rychle učí. A to se týká i toho, za jakých podmínek je ukládáno ke spánku a následně tráví noc. Chce-li se maminka vyvarovat zbytečných nocí plných pláče dítěte, měla by vědět, jak funguje dětský spánek.

Velmi krátká probuzení

Během každé noci všichni prožíváme spánkové cykly, které se za noc 5krát až 6krát opakují. První fáze je usínání, následuje fáze hlubšího povrchního spánku a pak fáze hlubokého spánku. Po nich přichází krátké probuzení. Toto probuzení však člověk nezaznamená (nejde o probuzení, kdy dítě chce pít, či přebalit), trvá pouze několik vteřin a mozek během něj jen rychle vyhodnotí informace z okolí. Specifikem novorozeneckého spánku je více těchto probuzení, z nichž se dítě může velmi rychle dostat do stavu plného vědomí. A právě to může být příčinou, proč se dítě často budí a propláče celé noci.

Pozor na rituály

Naučí-li matka v prvních dnech života miminko usínat při určitém rituálu, bývá tím položen základ pro další bezesné noci. Tím rituálem může být například uspávání v kočárku za neustálého houpání, usínání při kojení, při kterém maminka svému dítěti zpívá apod. Tyto v počátku dobře míněné činnosti jsou pak tím, co dítě během krátkých probuzení uprostřed noci může postrádat. Dojde-li ke krátkému nočnímu probuzení, mozek miminka vyhodnotí, že došlo ke změně podmínek, za jakých dítě bylo uspáváno a miminko se jich začne pláčem dožadovat. Výsledkem je pak neustále plačící dítě a nevyspalá maminka. Chce-li se maminka vyvarovat těchto stavů, je mnohem snazší dítě těmto uspávacím rituálům vůbec neučit, než jej jich následně zbavovat. Závěrem je nutné dodat, že některá miminka noci propláčou i bez toho, aby se našla objektivní příčina jejich nespokojenosti. Tento stav může trvat i několik let a mamince nezbývá než počkat, až dítě ze své nespavosti vyroste. Těchto případů je však minimum, ve velké většině případů je podrobným rozborem návyků, možné příčinu najít noční plačtivosti miminka a snažit je o její odstranění. 

Jak probíhá spánkový cyklus

  1. fáze – usínání a lehký spánek
    Usínání je nejlehčí fází z celého spánkového cyklu. U dítěte může trvat jen pár minut. Usínání je non REM spánkem. 
  2. fáze – hlubší povrchní spánek
    Jde o přechodovou fázi mezi povrchním a hlubokým spánkem. Pokud se dítě v tuto chvíli probudí, může být podrážděné a opětovné usínání mu může dělat potíže. Tato fáze spánku je také non REM, nezdají se nám v ní výraznější sny. 
  3. fáze – hluboký spánek
    Během této fáze dítě začne hluboce dýchat a zpravidelní se mu srdeční činnost. Hluboký spánek podle všeho mozku umožňuje největší regeneraci. I tato fáze spadá do non REM spánku. 
  4. fáze – REM spánek
    Pod očními víčky dítěte dochází k rychlému pohybu očí, srdce pracuje téměř stejně jako v bdělém stavu. Svaly jsou naprosto uvolněné a dítě se nehýbe. Vypnutí svalů z aktivní činnosti je pravděpodobně obranným mechanismem organismu. Když by svaly byly v této fázi spánku plně aktivní, mohlo by v rámci snů dojít k tomu, že by člověk svůj sen prožíval i s pohyby, o kterých se nám zdá, snadno by došlo ke zranění. 

Po REM spánku přichází krátké probuzení, kdy mozek rychle zmapuje okolí. Pak následuje buď opakování celého spánkového cyklu, nebo k probuzení do bdělého stavu.

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Ivou Příhodovou ze spánkové laboratoře  Neurologické kliniky VFN v Praze.

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek