_Vyhublost či anorexie může způsobit neplodnost, samovolný potrat i poškození plodu
Štíhlá postava je snem snad každé ženy a dívky. Pokud se to ale s dietami přežene a žena ztratí více kilogramů než je zdrávo, může vzniknout velký problém. Extrémní vyhublost a mentální anorexie kromě mnoha jiných zdravotních problémů způsobuje i potíže s otěhotněním, neplodnost a snižuje schopnost donosit zdravý plod.
Problémy s váhou
jak s nadváhou, tak s vyhublostí - jsou častou příčinou problémů s otěhotněním a neplodnosti. Důvodů, proč tomu tak je, je více. Aby žena mohla otěhotnět je třeba, aby u ní správně fungoval hormonální systém, který v rámci menstruačního cyklu umožní ovulaci – tedy dozrávání vajíček ve vaječnících. Významnou úlohu v tomto procesu hraje ženský pohlavní hormon estrogen, který ve velké míře produkují vaječníky. Kromě toho se ale tvoří i v nadledvinách a určité množství ho produkuje i tuková tkáň. Aby dívka a žena menstruovala, je tedy kromě jiného nutné, aby měla dostatek tukové tkáně produkující tento ženský pohlavní hormon.
Pokud je žena podvyživená, nemá dostatek tukové tkáně a její hmotnost klesne o 10-15 % pod normální váhu, klesá dramaticky produkce estrogenu a dochází ke vzniku amenorey – tedy vynechání až dlouhodobé absenci menstruace. Tím pádem nedochází k dozrávání vajíček a žena ztrácí schopnost otěhotnět.
Oplozením to nekončí
Pokud je dívka či žena vyhublá, ale menstruace je u ní ještě zachovaná a dochází k ovulaci, tak otěhotnět může. Ale ani to zdaleka neznamená vítězství. Tyto nastávající maminky velmi často spadají do skupiny žen s rizikovým těhotenstvím. Jejich jiný stav bývá doprovázen nadměrným až patologickým zvracením, mnohdy u nich dochází ke špatnému uhnízdění oplozeného vajíčka a mají vyšší sklon ke spontánním potratům.
Extrémní vyhublost těhotné je velkým rizikem i pro vyvíjející se plod, který nedostává z těla matky dostatek živin. Nejčastější komplikací je porucha růstu (intrauterinní růstová retardace plodu IUGR), kdy je vývoj plodu v děloze zpožděn a v extrémních případech může způsobit až jeho úmrtí. Těhotenství vyhublých žen často končí předčasným porodem, který je spojen s nízkou porodní váhou a nezralostí novorozence, což přináší další zdravotní komplikace.
Co je mentální anorexie
Mentální anorexie je psychiatrické onemocnění, spadající mezi poruchy příjmu potravy. Nejčastěji se vyskytuje u dospívajících dívek (chlapci a dospělé ženy jí ale mohou trpět také). Projevem choroby je chorobně zkreslené vnímání vlastního těla. Nemocná dívka se tak sama sobě jeví jako tlustá, neforemná a obézní, a to přes to, že tato představa je v rozporu s realitou. Nemocná mentální anorexií odmítá jídlo a hladoví s cílem maximálního snížení tělesné hmotnosti.
Pokud tělesná váha v důsledku extrémního hladovění klesne pod hodnoty, které jsou normální ( normální BMI - Body Mass Index je v rozmezí 19-25) přestává organismus správně fungovat a vznikají zdravotní potíže, dochází k rozvratu metabolismu a poškození tělesných tkání – například svaloviny srdce. Kromě toho přestává správně fungovat hormonální systém a dívka přestává menstruovat.
Nemocí často trpí cílevědomé inteligentní dívky z lépe situovaných rodin. Na vzniku nemoci se patrně podílí i kult štíhlých až vyzáblých modelek, jimž se dívky ve snaze být dokonalé snaží přiblížit. Léčba nemoci patří do rukou psychiatra, který ve spolupráci s internistou hledá cestu, jak dívce pomoci. Neléčená anorexie končí nevratným poškozením životně důležitých orgánů či smrtí z vyhladovění.