_Velký test potravinových doplňků. Opravdu dokážou kapsle s omega-3 či vitaminem D odvrátit rakovinu?
Již dříve došli vědci k názoru, že užívání doplňků stravy s omega-3 mastnou kyselinou je jedním z mála konzumování prospěšných látek, které má smysl. I při nákupu těchto produktů musíme dbát na jejich složení, protože ne všechny doplňky obsahují skutečně ty nejpotřebnější druhy omega-3 mastných kyselin, kyseliny eikosapentaenové (EPA) a dokosahexaenové (DHA). Američtí vědci z Harvardské univerzity (obzvláště v Americe je používání nejrůznějších potravinových doplňků velmi populární) provedli rozsáhlé nezávislé laboratorní testy, aby zjistili, jakou roli přesně hraje užívání těchto doplňků v prevenci zhoubných chorob.
Doktorka JoAnn Mansonová, vedoucí výzkumného týmu, profesorka na Harvardu a praktikující lékařka na ženské klinice v Bostonu, připomíná, že na efektivitu těchto výživových doplňků bylo provedeno již mnoho výzkumů. „Zatímco ty předešlé byly prováděny na lidech s vyšším rizikem kardiovaskulárního onemocnění či rakoviny, toto testování bylo provedeno na náhodném vzorku běžných lidí s běžným rizikem onemocnění, v etnicky různorodém složení.“
Celkem bylo testováno téměř 26 000 mužů a žen po dobu více než pěti let, z nichž byly přibližně polovině náhodně vybraných podávány zmiňované doplňky, ostatním placebo. Jako vedlejší faktor byla sledována i konzumace ryb pozorovaných osob, neboť právě prostřednictvím ryb se do organismu zmiňované pro tělo nezbytné látky do těla přirozeně dostávají.
„Doplňky s vitaminem D nesnižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Určité signály možná naznačují potenciální snížení úmrtí na rakovinu.“
A zázrak se nekonal. Ani u jednoho z testovaných doplňků nebyly prokázány větší pozitivní účinky při prevenci či léčbě zkoumaných onemocnění, než při užívání placeba. Závěrem doktorka Mansonová podotýká, že jelikož nebyly zjištěny žádné negativní účinky na zdraví osob, které doplňky konzumovaly, nevidí důvod, proč v jejich konzumaci ustávat. Pouze varuje před nákupem větších balení těchto produktů, neboť nemají dlouhou trvanlivost a prošlé mohou dokonce škodit. Těm, co o užívání těchto doplňků zatím pouze uvažují, doporučuje sledovat další výzkumy.
Doplňky mohou částečně pomoci při absenci přirozené cesty příjmu látek
Při svých doporučeních Mansonová jednoznačně vypichuje konzumaci ryb. Zvýšením jejich počtu v jídelníčku si díky omega-3 mastným kyselinám i vitaminu D zajišťujeme nižší ohrožení kardiovaskulárními onemocněními i rakovinou. V případě, že konzumujeme ryby málo či dokonce vůbec, je podle ní na čase zkoumané doplňky zvážit.
Autor: Michala Hunalová