_Úžeh a úpal - dva letní pojmy
Úžeh a úpal. Víte jaký je mezi nimi rozdíl a jak se jim bránit?
Úpal (tepelný úpal )
Je nemoc z přehřátí, která se objevuje i v našem mírném pásmu. Na rozdíl od úžehu nemusí být důsledkem působení přímých slunečních paprsků, postačuje horké, dusné počasí s vysokou vlhkostí vzduchu.
Projevy úpalu:
- slabost
- nejistá chůze
- zamlklost
- zástava pocení
- horká a suchá kůže
- může dojít k mdlobě ( zejména např. v přeplněném dopravním prostředku),
- postižený může mít pocit obluzení, zmatenosti, úzkosti, mohou se dostavit i křeče.
"Jako první pomoc je nutné přemístění postiženého na chladné místo, uvolnění oděvu, poloha vleže se zdviženými dolními končetinami. Pokud situace dovolí, chladná koupel nebo alespoň otírání pokožky chladnou vodou. Je-li postižený zcela při vědomí, tak je nutné zajistit dostatečný přísun studených tekutin – ne s obsahem alkoholu. Ve vážnějších případech je nutné přivolat lékařskou pomoc. Prevencí je v takovém počasí nošení vzdušného, volného oděvu chránícího před účinky slunečních paprsků, časté sprchování nebo omývání chladnou vodou a dostatečný příjem tekutin," popisuje MUDr. Jarmila Vavřinová, hygienička pražské Nemocnice Na Homolce .
Úžeh
Souvisí s pobytem na přímém slunci, zejména s nekrytou hlavou, kdy během působení slunečních paprsků vzniká stav přehřátí organismu.
Citlivější jsou lidé se světlou pletí. Vlivem slunečního záření pokožka zrudne, mohou se vytvořit až puchýře (tzv. spálení), postižený trpí bolestí hlavy, celkovou nevolností, zvrací, má mžitky před očima.
"První pomoc i prevence je stejná jako při úpalu. Navíc bychom se neměli vystavovat polednímu slunci mezi 11. až 14. hodinou, třeba je pamatovat i na to, že ani slunečníky nás před poledním sluncem neochrání, a že sluneční paprsky pronikají i skrz mraky. Samozřejmostí při pobytu na slunci by mělo být i používání opalovacích krémů, mlék nebo olejů a pomád na rty s ochranným faktorem. Čím je pokožka citlivější, tím vyšší faktor by se měl používat. Síla faktoru je vyznačena na každém opalovacím přípravku a rozpětí ochranných faktorů je 2 – 25. Speciální léčebné dermatologické opalovací přípravky mají ochranný faktor i vyšší, až do 100. Vyšší faktor používáme zejména na zvlášť na citlivá místa nebo na místa náchylná na spálení – nos, tváře, ramena, než na celé tělo," popisuje lékařka.
Nutné je pamatovat na opakovanou aplikaci ochranných krémů po vykoupání či po zapoceníi.
Jak se chránit před sluníčkem
Oči je vhodné chránit slunečními brýlemi s ochranným faktorem proti UV záření a hlavu pokrývkou.
Při pobytu dětí na slunci je třeba ještě vyšší opatrnosti. Dětská pokožka je mimořádně citlivá, jemnější a bez ochranných pigmentů. Slunění kojenců a malých dětí je zvláště rizikové. Opalování u vody a ve vyšších nadmořských výškách s sebou přináší vyšší riziko spálení pokožky.
Lidem s léčenými i vyléčenými nádory kůže se pobyt na slunci nedoporučuje.
Pozor na léky! Některé léky zvyšují citlivost pokožky na sluneční záření. Pokud užíváte pravidelně nějaké léky, měli byste si pozorně pročíst příbalový leták nebo se poradit přímo s ošetřujícím lékařem, zda se můžete slunit.