_Únik moči? Může potrápit i mladé těhotné ženy. Nedejte se!

Datum publikace: 29.01.2018

Inkontinence není problém jen problémem babiček. S občasnou inkontinencí bojuje až 50 procent žen. Problémy nastávají třeba v těhotenství a to u více než poloviny maminek. Problém je, že přibližně u 32 procent přetrvává i po porodu. Ihned se s ní k lékaři odebere prý jen 10 procent pacientek. Důvod proč tak málo, je nasnadě: Stydí se.

Ženám inkontinence znepříjemňuje život a to ať ten běžný, pracovní, nebo intimní. Inkontinenci způsobuje velký tlak na močový měchýř. Jeho obsah se tedy zmenší asi o polovinu, což je značný problém. Svojí roli hrají i hormonální změny a ochabovaný svalů pánevního dna. Nutno podotknout, že v mnohem horší situaci jsou ženy, které porodily svého druhého, nebo třetího potomka.

Všechno by se mělo napravit během šestinedělí, během kterého se svaly navracejí ke svému původním stavu. Pokud tomu tak není, je potřeba vyhledat pomoc kvalitního fyzioterapeuta, nebo další odborníky.

MUDr. Daniel Struppl vysvětluje, že pomoc s tímto problémem by měla být běžně v nabídce zařízení a ženy by se za své problémy rozhodně stydět neměly. Problém trápí stále více žen a proto je třeba reagovat pružně na poptávku po odborném ošetření. Čím dřív se s léčbou začne, tím větší je šance na úspěch.


 
Problémy s inkontinencí zažije během života podle statistik více než polovina žen, většina je však nijak neřeší. „Spousta žen pociťuje kvůli potížím s inkontinencí trauma a postupně se omezuje v běžném životě. Za lékařem je donutí jít až náhlé zhoršení zdravotního stavu. Na vyšetření dochází mnoho žen až po 5-7 letech potíží,“ popisuje MUDr. Struppl.

Když už je to vážné

U tohoto onemocnění je nejdůležitější správná diagnóza, která určí typ inkontinence a podle toho lékař navrhne ideální léčebný postup. Existují rozdílné varianty inkontinence. Stresová, ke které se řadí také ta poporodní - tu je třeba léčit chirurgicky, nebo urgentní, která se dá léčit medikamenty. Jelikož se na inkontinenci podílí řada faktorů, v případě léčby je velice důležitý individuální přístup ke každé pacientce. Při správné diagnóze je úspěšnost léčby až kolem 85 %.
 
Statistika nuda je… Ale stojí za to věnovat jí pozornost
  •  Ve věkové skupině 15–64 let kolísá její výskyt mezi 5–20 %
  •  Během těhotenství trápí nechtěný únik moči až 60 % žen
  •  32 % žen má obtíže i po porodu
  •  Pomoc kvůli studu vyhledá jen asi 10 % lidí s inkontinencí

Autor: Zuzana Zelenková


MUDr. Antonín KaprálMUDr. Antonín Kaprál, soukromý gynekolog z Prahy 6, s mnohaletou praxí porodnickou i gynekologickou, 6 let pracoval na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF v Praze, kde se mimo jiné zabýval reprodukční medicínou, následně jako primář Gynekologicko-porodnického oddělení v Kolíně. Je odborníkem na antikoncepci a hormonální substituční léčbu. Více o něm naleznete na www.mudr-kapral.cz


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Re: Vloženo: 28.06.2020
Diskuzní fórum není určeno pro reklamní sdělení.
Pokud máte zájem o reklamu na těchto stránkách, prosím kontaktuje nás.

Inkotinence Vloženo: 13.07.2021
Zdravím, já s tím momentálně také bojuji.. Nevěděl by někdo náhodou, do jaké ordinace se vyplatí zajít? Já zvažuji tuto: http://www.urogynekologie-otcenasek.cz/inkontinence/ ale opravdu nevím, nikomu jsem se s tím zatím nesvěřila a nevím kde jinde bych našla diskrétní doporučení na ordinaci.

Vložit nový příspěvek