_U očkování proti rakovině děložního čípku stačí mladým dívkám i chlapcům pouze dvě dávky, starší dostávají dávky tři
Očkování proti rakovině děložního čípku (proti virům HPV) bylo zaváděno se třemi po sobě jdoucími dávkami. Nyní jsou mladým dívkám a chlapcům aplikovány dávky pouze dvě, a to v případě obou dostupných vakcín. U starších pacientů ale stále platí, že dávky potřebují tři. Proč to tak je?
„V očkování proti HPV došlo ke změnám, které souvisejí s vývojem vědeckého poznání, a to jak u kvadrivalentní vakcíny Silgard, tak u bivalentní Cervarix. Je třeba uvést, že proti rakovině děložního hrdla chrání obě tyto vakcíny.
Silgard pak ještě proti dalším onemocněním, souvisejícím s infekcí HPV, jako jsou genitální bradavice, rakovina análního otvoru aj. Proto je pro očkování chlapců používána vakcína Silgard,“ vysvětluje Oldřich Tichý, mluvčí VZP.
A jaké důvody vedly k tomu, že bylo přehodnoceno dávkovací schéma?
„Vědcům se podařilo prokázat, že tzv. protilátková odpověď na vakcínu Cervarix je po dvoudávkovém očkovacím schématu u velmi mladých dívek tj. u dívek ve věku 9-14 let, dostatečná, podobná jako u starších dívek a žen po třídávkovém. K obdobnému zjištění se téměř souběžně došlo i u vakcíny Silgard.
Tyto skutečnosti proto byly mj. zohledněny v rámci registrace obou vakcín, tj. v závazných souhrnech údajů o přípravku, kterými se lékaři v praxi řídí. V současné době se tak používá dvoudávkové očkovací schéma u vakcíny Cervarix pro dívky ve věku od 9 do 14 let včetně a u Silgardu pro dívky i chlapce ve věku od 9 do 13 let včetně.
Starším zájemcům, je nutno podat vakcínu podle třídávkového schématu. Pro úplnost dodávám, že mladší osoby se proti HPV neočkují,“ upřesňuje Oldřich Tichý.
6.10.2014