_Zvoní vám v uších?
Tinnitus auris (z latinského "Tinino / tinnire" = cinkat)Tinnitus (ušní šelest) lidé popisují, jako hučení, cinkání, zvonění nebo pískání v uších. Trpí jim až desetina populace. Je těžké se soustředit, protože šelest v uších se mísí s dalšími zvuky z okolí. Nicméně, těhotenství může zvýšit pravděpodobnost, že něco podobného zažijete.
U těhotných žen, hučení v uších může přijít z ničeho nic a může to být nepříjemný zážitek. Možná se divíte, proč se to stane, a jestli proti tomu můžete něco udělat. U žen, které zažily tinnitus v minulosti, těhotenství zdá se zvyšuje závažnost, četnost a trvání nepříjemných zvuků. Faktory, které mohou vést ke vzniku či zhoršení tinnitu v graviditě jsou zvýšený krevní tlak, zvýšená fyzická, ale i emocionální zátěž. Po těhotensví tinnitus buď zmizí, nebo se může v různé intenzitě vracet či přetrvávat. Stres má nepříznivý vliv na hučení v uších, tatkže i poporodní zátěž tento problém neulehčuje.
Nejvíce postihuje osoby mezi 40 -70 lety, ale může obtěžovat i lidé mladší, s přibližně stejným zastoupením žen i můžů. Vzácně je přítomen i u dětí.
Podle trvání se tinnitus dělí na akutní a chronický. Akutním tinnitem se myslí doba trvání do několika málo týdnů či měsíců. U chronického tinnitu je to doba trvání nad půl roku a déle. Někdy i celý život.
Dále tinnitus dělíme na objektivní a subjektivní. Objektivní ušní šelesty mají zvukovou povahu, mohou být zaslechnuty i druhou osobou (fonendoskopem) nebo dokonce nahrány na zvukový záznam. Představují však jen 1-2 % ze všech šelestů.
Subjektivní ušní šelesty nemohou být zaslechnuty okolím, vnímá je pouze člověk, nezávisle na vnějším zdroji.
Příčiny tinnitu
Přesnou příčinu tinnitu je velmi složité odhalit. Někdy je to běh na dlouhou trať. I když se nejčastěji udává, jako příčina sluchové choroby, nebývá, tak vždy. Další možnou příčinou může být akustické trauma, neurologické poruchy, metabolické poruchy, cévní poruchy, ale i psychiatrické.
Léčba tinnitu
Pro léčbu tinnitu zatím neexistuje žádný stoprocentní účinný lék, pouze mírní příznaky, nebo na nějaký čas úplně vymizí.
Léčba tinnitu akutního i chronického je v podstatě stejná. Nejčastěji je užíván lék na prokrvení vnitřního ucha, infuzní terapie, barokomora, tinnitus maskery, laserterapie, HBO terapie, TRT terapie a mnoho jiných alternativních terapií.
Pro těhotné přichází v úvahu změna životního stylu, omezení dráždění hlasitými zvuky v okolí (hlasitá hudba například), zdravá životospráva, která je prevencí vzniku vysokého krevního tlaku (pohyb, prevence obezity).
Prevence tinnitu
Asi nejdůležitější prevencí by mělo být vyvarování se přílišného hluku na koncertech, v uzavřených prostorech, příliš hlasitou hudbou do sluchátek. Především mezi hudebníky je tinnitus dosti častým jevem. Dále zdravý životní styl, bez stresu s dodržováním správné životosprávy.
Kvalita života osob trpící tinnitem
Život s tinnitem není mnohdy snadný. V prvních okamžicích je důležité navštívit odborného lékaře. Nepropadat panice, hovořit o problému se svými blízkými. Zkoušet všechny možnosti léčby. Pokud léčba nezabírá, snažit se tinnitus potlačit, vytěsnit. „Zvyknout si na něj“. Ale nepřipustit, aby tinnitus ovládl nás.
Máte také problémy s ušním šelestem (tinnitem)? Pomozte nám zvýšit informovanost a lépe poznat toto nepříjemné onemocnění - vyplňte, prosím, anonymně tento dotazník, klikni zde