Po císařském řezu zůstává jizva ve stydké oblasti a bývá dlouhá asi 10-15 cm. Vzhledem k tomu, že řez je poměrně hluboký (jde přes kůži, podkoží, svaly až k samotné děloze), vyžaduje hojení v délce asi 6 týdnů. Jizvy po epiziotomii (tj. nástřih hráze) nebo jizvy v oblasti hráze, konečníku a pochvy vzniklé natržením měkkých tkání při porodu a jejich následným sešitím, bývají zpočátku velmi citlivé. Pokud proces regenerace probíhá dobře, i ony se zahojí do konce šestinedělí.
Jizva - nechtěný následek porodu
Proces hojení jizvy trvá mnohem déle, než se nám jeví zvenku. K primárnímu zacelení rány dojde do 2 týdnů, ale k úplnému zhojení je potřeba jizvu ošetřovat 3-6 měsíců.
V procesu hojení mohou nastat odchylky. Nejčastější typ chybného hojení jizev je hypertrofie. Taková jizva je vystouplá nad okolní pokožku v důsledku vzniku nadbytečného vaziva. Tento výstupek nepřesahuje hranici operačního řezu. Dalším možným typem chybného hojení je vznik keloidní jizvy. Tyto jizvy jsou také vystouplé a snadno hmatné, ovšem svým rozsahem přesahují původní rozsah rány. Jsou zbytnělé a mohou mít červenou nebo fialovou barvu, která časem bledne na šedorůžovou.
Jak pečovat o čerstvou jizvu?
Základem správného hojení je hygiena. Doporučuje se krátké sprchování nepříliš horkou vodou. Sprchování proudem vody slouží také jako jemná masáž, která jizvu „otužuje“ na dotek. K omývání jizvy používejte jemné nedráždivé mýdlo bez parfemace a přebytečných chemických „vylepšovadel“. Při bolesti a pocitu pálení pomůže citlivé chlazení kůže v oblasti jizvy v prvních hodinách po porodu.
Dalším krokem k dobrému a brzkému zhojení jizvy je její pravidelné promašťování. K promaštění můžete využít buď běžné jedlé tuky, které máte doma v kuchyni - jako např. olivový olej, kokosový tuk, čisté nesolené vepřové sádlo. Nebo můžete použít speciálně pro tuto příležitost namíchané oleje, krémy a gely dostupné v lékárnách, bylinkových obchodech nebo drogeriích. Promašťování se týká jizev po císařském řezu. Jizvy po nástřihu hráze, které se nacházejí v oblasti sliznic, není třeba mastit, ale postačí zvlhčovat je tenkou vrstvou gelu. Je také vhodné nevystavovat jizvu přímému slunečnímu záření (jednoduše čerstvou jizvu neopalovat na sluníčku).
Shutterstock.com
V péči o jizvy bych vyzdvihla masáž. Masáž jako jemný, strukturovaný nebo intuitivní dotek.
Jak na to?
Pro ošetření aktivní jizvy existují jednoduché návody, které vás fyzioterapeut může naučit a které vychází z různého protahování a tlakové masáže v oblasti jizvy. Tuto masáž je možno provádět nejdříve 2 týdny po vytažení stehů nebo v případě epiziotomie až po ukončení šestinedělí. Dotek musí být zpočátku velmi jemný, takové hlazení. S postupem času, tak jak se jizva hojí, můžeme přidávat na síle tlaku i na protažení. Techniky je potřeba provádět pravidelně až do odstranění všech omezení posunlivosti kůže a podkoží. Jizvu je vhodné vždy protahovat v podélném směru, nikdy neoddalovat okraje jizvy od sebe! Tlaková masáž se provádí na suchou očištěnou kůži. Promazání jizvy provádějte až po masáži.
K šetrným způsobům, jak pozitivně ovlivnit jizvy na hrázi, patří vaginální mapování – technika terapeuticky vedeného doteku v intimní části těla.
Proč o jizvu pečovat?
Do 1 roku by měla být jizva zhojená a klidná. I citlivost v oblasti by měla být zase jako dříve. Pokud tomu tak není a jizva je stále „živá“ (bolí, pálí, táhne a jinak se připomíná) nebo je aktivní (není zde přítomna bolest, ale díky vzájemnému propojení fascií může aktivní jizva vyvolávat potíže i ve vzdálené části těla), pokud nepomáhá manuální terapie (tlaková masáž) ani běžně dostupné léčivé přípravky, je načase vyhledat pomoc lékaře, který určí nejvhodnější postup další léčby. Možností je mnoho od léčebných gelů, přes chemický peeling, dermabrazi, laser až po chirurgickou léčbu jizvy (plastika). Pozor, jizva může být aktivní třeba i po 5 letech!
Aktivní jizva může například vyvolávat chronické bolesti zad, bolesti hlavy migrenózního typu apod. Aktivní jizva po císařském řezu může negativně ovlivňovat funkce vnitřních orgánů malé pánve (přeneseně přes fascie). Aktivní staré jizvy po epiziotomii mohou zhoršovat menstruační bolesti, udržovat bolesti v zádech a také oslabovat aktivitu svalů pánevního dna.
Dovolím si trochu personifikovat a napsat, že každá jizva si žije svým vlastním životem. Při léčení jakéhokoli dlouhotrvajícího fyzického problému (tedy i jizvy) nelze ignorovat jeho psychickou složku. Když žena dokáže na vědomé i nevědomé rovině zpracovat životní událost, kdy rána/jizva vznikla, jizva se zahojí dobře a časem skoro vymizí. Přetrvají zážitky spojené s narozením dítěte a bolest je zapomenuta.
Autor: Ida Hurtíková, fyzioterapeutka