_Těhotenství zuby zkazit nemusí
Kazí vám radost z čekání na potomka historky o tom, jak ženy během těhotenství přijdou o zdraví svých zubů? Přestaňte se klepat strachy a raději se do toho pořádně opřete! Vše je ve vašich rukou, nejdůležitější je totiž prevence!
Těhotenství je období, jež organismus ženy hodně zatíží. Své udělají hormonální změny i to, že miminko klade vysoké nároky na přísun vitamínů a minerálů. To, co potřebuje ke svému vývoji si prostě vezme a na budoucí mamince pak záleží, aby bylo všeho dost a ani jeden z dvojice nestrádal. Na změny spojené s jiným stavem reaguje celý organismus. Zuby a dásně nevyjímaje. Na historkách tedy může být trochu pravdy, ale nic není ztraceno! Začněme postupně… Nejprve se podíváme na zuby.
Jak ochránit chrup v těhotenství
Jejich vyšší kazivost v době těhotenství může nastat. Příčin je více. Nejčastěji se uvádí, že za vším stojí nedostatek vápníku. Spotřeba vápníku v době jiného stavu je vysoká. Denní doporučená dávka je až kolem 1500 mg na den! Jeho nejpřirozenějším zdrojem jsou mléčné výrobky. Je tak v mléce, sýrech, tvarohu, jogurtech atd. Jeden kelímek 120 g jogurtu obsahuje asi 150 mg vápníku. Pokud nejste zrovna příznivci mléčných výrobků a můžete je jen v omezeném množství obohaťte jídelníček o brokolici nebo špenát. Je však nutné mít stále na paměti, že vápník se ze zeleniny vstřebává výrazně méně. Nemůže tak jít o rovnocennou náhradu za mléko a výrobky z něj. Volba, jak sobě a svému broučkovi zajistíte jeho dostatečné množství je tedy na vás a vašich chutích.
Jisté však je, že tento minerál budete potřebovat oba. Nejvíce vápníku je třeba pro zdravý vývoj kostí a zubů. Z toho plyne, že pro miminko bude důležitý především v době po 4 měsíci těhotenství, kdy se právě zuby a kosterní soustava vytváří. Vápník je ale nutný i pro správné fungování svalů a nervové soustavy, kde se podílí na přenosu nervových vzruchů mezi tkáněmi. Kromě toho je důležitý pro správné srážení krve. Pokud ho nebudete mít dostatek, zakládáte miminku na pozdější potíže s kostmi a zuby. No a vy můžete počítat se zvýšenou kazivostí zubů a svalovými křečemi dalšími potížemi spojenými s jeho nedostatkem. Důvodem proč se v těhotenství více kazí zuby je i žaludeční nevolnost. Pokud jí trpíte, jsou vaše zuby více ohroženy kyselostí. A to bakteriím způsobujícím kazy také usnadní práci.
Řešením je zvýšená hygiena zubů. To co zuby pevně drží jsou dásně. I jim jiný stav dává pěkně zabrat. Určitě jste si všimla toho, že dásně při čištění častěji krvácejí. Je to způsobené hormonálními změnami a pomoc je jednoduchá. Nejprve si vyměňte zubní kartáček za měkčí. Ideální jsou kartáčky malé, je s nimi totiž lehčí manipulace a nedochází tak ke zbytečným poraněním dásní. Začněte používat pasty určené pro dásně postižené paradontózou. Ty krvácejícím dásním uleví.
Jak správně čistit zuby?
Důležitým krokem je správná technika čištění. Chcete - li předejít potížím, věnujte zubům a dásním potřebný čas a péči. Čistěte zuby směrem od kořenů dolů a berte je jeden vedle druhého. Žádné »šmidlání« ze strany na stranu! Pokud si nejste jistá technikou čištění, zkuste se domluvit s dentální hygienistkou. Ta vám poradí a ukáže, jak čistit správně. Zubům věnujte péči minimálně dvakrát denně, v případě, že je vám nevolno, určitě mnohem častěji. Dobrým pomocníkem je i zrcadlo. Tam totiž můžete kontrolovat jednotlivé tahy čištění a máte i přehled o tom, v jakých místech dochází ke krvácení.
To co vašim dásním také pomůže je masáž. Po vyčištění zubů si ji můžete udělat prstem, nebo měkkým kartáčkem. Jemnými krouživými pohyby dásně masírujte. Masírovat můžete jen pomocí vody nebo si v lékárně kupte gely k tomu určené. Aby byla péče dokonalá, používejte zubní nitě, párátka a v případě, že máte zvětšené mezizubní prostory i mezizubní kartáčky. Pokud máte zuby těšně u sebe, mezizubní kartáčky vynechejte.A abyste na všechno nebyla sama, určitě využijte možnost navštívit během těhotenství stomatologa. Na to máte nárok. Lékař vám zhodnotí stav chrupu a v případě, že něco nebude v pořádku, tak zasáhne.
V dnešní době je možností spousta a to, co je možné provést v těhotenství zhodnotí lékař. Zcela jistě vám nebude chtít indikovat výkony zbytečně, ale pokud rozhodne například o vyndání zubu, nebo rozsáhlejšímu vrtání, neodmítejte. Zkažený zub je totiž hnízdem mikroorganismů a dokáže udělat pěknou neplechu. Ve vážných případech by mohl by být i tím, co vyvolá potíže s těhotenstvím. S péčí o zuby souvisí i zdravá životospráva. Jezte hodně vitamínů, ty totiž pomáhají vstřebávání vápníku a vynecháte zbytečné sladkosti a přeslazené limonády. To zubům nepomáhá nikdy, natož v těhotenství.
A závěr? Pokud se budete o své zuby starat tak jak máte a věnujete jim náležitou péči, nemusíte mít obavy, že vás o ně potomek v bříšku připraví.
Co je paradentóza
Jde o chronické zánětlivé onemocnění dásní a kostního lůžka. Nejprve začíná zánětem, jež se pozná podle zčervenání dásní a jejich častého krvácení. Zánět se postupně šíří do hlubších částí tkání a způsobuje uvolnění zubů. Prevencí a do jisté míry i léčbou onemocnění je správná zubní hygiena. Potíže zhoršuje nános zubního plaku, který je rájem pro bakterie. Problémy se často zhoršují v těhotenství vlivem hormonálních změn.
Čtěte také:
- Belgie zakázala kouření a v zemi se snížil počet předčasných porodů
- Kyselina listová – důležitý vitamin komplexu B pro těhotné
- Těhotenství a multivitaminy. Jsou nutné?
- Vynechání menstruace a ranní nevolnost - nejčastější nepřímé známky počínajícího těhotenství
- Barvení a narovnávání vlnitých vlasů může souviset s rakovinou prsu!
- Nehty v těhotenství mění kvalitu
- Co jíst a nejíst v těhotenství? Pozor třeba na syrové maso
- Na strie bez chemie
- Dnešní medicína dokáže zázraky. Mateřství je možné i po transplantaci