_Těhotenství u žen mění potřebu sexu
Sex v těhotenství. Téma, které partnerské dvojice dělí na dvě části.U jedněch se sex rovná téměř tabu a nesmí se o něm ani mluvit, u druhých získává sex na intenzitě a četnosti a ženy si jej plně užívají.Proč je přístup k sexu u žen v graviditě tak rozdílný?
Vztah žen k sexu během těhotenství ovlivňuje mnoho faktorů a to psychických, hormonálních i zdravotních. Roli hraje to, zda jde o těhotenství, které vzniklo neplánovaně, bez problémů, nebo zda jde o těhotenství dlouho očekávané či k němu pomohlo až IVF. Na prožívání a sexuální apetenci má vliv i to, jak se žena během jiného stavu cítí, zda má nějaké zdravotní potíže, trpí nevolnostmi, je vyrovnaná psychicky, spokojená sama se sebou i vzniklou situací, jak vnímá své tělo, které se s postupujícím těhotenstvím mění atd.
Důležitou roli v chuti na sex samozřejmě hrají i probíhající hormonální změny.
První tři měsíce těhotenství sex
„Očekávání miminka a prudké hormonální změny mohou mít za následek zvýšenou sexuální potřebu i její pokles. Významnou roli hraje zdravotní a psychický stav ženy. U maminek, které měly problémy s otěhotněním, se mnohdy hned na začátku těhotenství setkáváme se strachem ze ztráty dítěte, který může mít vést až k odmítání sexu. Důležitou roli hrají i fyzické pocity, které žena v tomto období může prožívat, například zvýšená citlivost až bolestivost prsou, bolest v podbřišku, nevolnost a podobně.
Nastane-li tento stav, partneři by měli o vzniklých problémech mluvit. Komunikace je vždy prvním krokem k jejich řešení,“ vysvětluje docentka Laura Janáčková z Institutu partnerských vztahů.
Pokud žena nemá žádné zdravotní potíže, nemá bolesti, nekrvácí, sex jí nezakázal lékař a ona se cítí fyzicky i psychicky v pohodě, není důvod, proč by sex měl přestat být součástí jejího života.
Druhý trimestr a sex
V druhém trimestru se rozbouřená hormonální hladina začíná stabilizovat, což znamená kromě jiného i konec těhotenským nevolnostem. „Tato změna může prospět milostnému životu dvojice. Žena se začne cítit fyzicky lépe, začíná si plně uvědomovat své těhotenství a nastávající změnu ve svém životě, přichází potřeba společného sdílení svých pocitů a těšení se se svým partnerem, což má často za následek větší láskyplné pouto. Psychika se začíná stabilizovat, a pokud těhotenství stále probíhá bez komplikací, nic nebrání sexuálnímu životu,“ dodává psycholožka.
Platí ale i to, že pokud žena o sex nemá zájem, neměla by se přemáhat a věci lámat přes koleno. „Žena by se neměla v těhotenství k sexu nikdy nutit, většinou to má za následek nejen to, že si sexu neužije a psychický pocit ztráty porozumění s partnerem a možný pocit strachu z ohrožení miminka. V tomto případě je třeba s partnerem své pocity sdílet a domluvit se na náhradních sexuálních aktivitách, aby se kompenzovala rozdílná sexuální potřeba muže a ženy,“ doplňuje Laura Janáčková.
Ve třetím trimestru se sexem opatrně
Od půlky druhého trimestru začíná být těhotenství na těle ženy čím dál tím víc zřetelné. Ne všechny ženy vnímají své mateřství a rostoucí bříško pozitivně. Některé si dokonce začnou připadat nehezké, sexuálně nepřitažlivé a mohou se stranit fyzického kontaktu s partnerem. "V tu chvíli by měla přijít na řadu psychická podpora partnera. Řeči typu „tebe je kus“, „kam se na tebe hrabe velryba“ a podobně, i když třeba jen v žertu míněné, rozhodně nejsou zcela namístě a psychiku ženy jen podrážejí a nechuť k sexu umocňují.
Pokud partner chce v tuto dobu najít nějaký soulad v milostném životě, je nutná z jeho strany trpělivost a pochopení,“ radí Laura Janáčková.
S postupujícím těhotenstvím se začne vynořovat i další problém: jaká poloha je vzhledem k rostoucímu bříšku ženy vhodná.
„Ideální polohu si musí najít každý pár sám. Obecně platí, že vhodné jsou polohy, kdy během sexu nedochází k utlačování břicha, které by ženě způsobovalo dyskomfort,“ dodává sexuoložka.
Ke konci těhotenství většina žen chce sex omezit, to ze strachu z předčasných kontrakcí a předčasného porodu.
„Posledních měsíc před porodem obecně ženy pohlavní styk více či méně omezují. To však neznamená úplný konec milostného života před porodem. Naopak, toto období lze chápat na dlouhou dobu jako poslední příležitostí, kdy je žena „odpočatá“ a partner ji má jen pro sebe. Sex by měl být šetrný, laskavý a jemný. Vhodné jsou i nekoitální aktivity, které mnohé ženy v tomto období upřednostňují,“ radí Laura Janáčková.
V době krátce před porodem může u ženy vzniknout nezájem o sex. Za touto změnou stojí hormonální změny připravující organismus ženy na porod a spuštění laktace. „Za změnami jsou hormony oxytocin a prolaktin. Ty mění psychiku ženy. Žena se cítí spokojeně, poutá ji silné pouto k partnerovi, ale potřeba sexu je snížená. Jde o stav přechodný, který se upraví sám poté, co dojde po skončení šestinedělí k ustálení hormonální hladiny na normál,“ uzavírá sexuoložka.
Čtěte také:
- Plány na mateřství se rozplynou a přijdou výčitky a pláč. To je postinterrupční a postabortivní syndrom
- Hormonální antikoncepce
- Tři čtvrtiny nádorů prsu u nás nalezeno v nejnižším počátečním stádiu
- Spadá vyšetření prsů do gynekologické prohlídky?
- Mamograf zdraví uškodit nemůže!
- Sex v těhotenství a šestinedělí: Odpovědi na vše, na co jste se styděla zeptat